Altından bile daha değerli! Özel küpte bulundu, tam 7 bin yıllık

Arkeolojik kazılarda çıkarılan bir küpte bulunan 7 bin yıllık siyez buğdayı tohumları toprakla buluşmayı bekliyor. Altından bile daha değerli olduğu belirtilen tohumlar özel odada muhafaza ediliyor.

Altından bile daha değerli! Özel küpte bulundu, tam 7 bin yıllık - Sayfa 1

Bodrum Belediyesi tarafından kurulan Tarım Ar-ge ve yerel tohum merkezinde binlerce ata tohumu toprakla buluşmaya başladı. Çoğunluğu köylüler tarafından verilen ata tohumları önce araştırılıyor sonra toprakla buluşuyor. Binlerce tohumun geldiği merkezde vatandaşları en çok heyecanlandıran ise arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık siyez buğdayı oldu. Tohum bankasının en özel yerinde saklanan 7 bin yıllık tohumlar toprakla buluşmayı bekliyor.


Altından bile daha değerli! Özel küpte bulundu, tam 7 bin yıllık - Sayfa 2

Arge merkezindeki en yaşlı tohum olan siyez buğdayı tohumu Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı da heyecanlandırdı. Bir avuç siyez buğdayından binlerce tohum üretmeyi planlayan Başkan Aras, tohumları çoğalttıktan sonra Mumcular Mahallesinde yaşayan köy halkına dağıtılması planlanıyor. Altından daha değerli olan tohumlar ise özel bir odada muhafaza ediliyor.Altından bile daha değerli! Özel küpte bulundu, tam 7 bin yıllık - Sayfa 3

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz tohum bankasıyla ilgili bilgiler vererek, şu sözleri kaydetti: Yaklaşık 4 ay önce, Bodrum Belediyesine ait tarım arge ve yerel tohum merkezini açtık. Merkezimizin bir bölümü olan tohum bankasında yaklaşık 2 bin çeşit yerel tohumum içerisinde barındıracak kapasitede, iklimlendirilmiş bankamızda Bodrum’un yerel tohumlarını bir araya getirip, laboratuvarlarda çalışması yapıldıktan sonra deneme parsellerinde çoğaltıyoruz.Altından bile daha değerli! Özel küpte bulundu, tam 7 bin yıllık - Sayfa 4

Tohumları çoğaltıp, depolayıp belirli bir seviyeye geldikten sonra vatandaşlarımıza hibe ederek stratejik bir sektör olan tarımın başlangıcı olan tohumu gelecek nesillere aktarmak maksadıyla bu faaliyetimizi ciddiyetle yerine getirmeye çalışıyoruz.