Aman doğru su tüketimine dikkat! Zayıflamak için suyu böyle içmelisiniz...

Sabahları aç karnına veya yemek yerken su içmek faydalı mı? Uzmanlara sorduk, işte doğru su tüketiminin nasıl olması gerektiğiyle ilgili cevaplar…

Aman doğru su tüketimine dikkat! Zayıflamak için suyu böyle içmelisiniz... - Sayfa 1

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Durum böyleyken, vücudumuzun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için suyun rolü oldukça büyüktür. İçtiğimiz her yudum su kana karışarak toksinleri uzaklaştırır, vücut sıcaklığını belirli sınırlar içinde tutar, böbrek fonksiyonlarını düzenler ve diğer organların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Yediğimiz besinlerin de kolay sindirilmesine yardımcı olur.


Aman doğru su tüketimine dikkat! Zayıflamak için suyu böyle içmelisiniz... - Sayfa 2

Günlük hayatta yoğun tempo nedeniyle su tüketimini ihmal edebiliyoruz. Yeterince su içmemenin etkilerini Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz anlattı, “Başta dehidrasyon, erken yaşlanma, tansiyon ve sindirim problemleri olmak üzere pek çok önemli sağlık sorunu gelişebilir” uyarısında bulundu.


Aman doğru su tüketimine dikkat! Zayıflamak için suyu böyle içmelisiniz... - Sayfa 3

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz, günlük olarak 8-12 bardak su içmenin en doğru tercih olacağını söyledi. Su tüketiminde dikkat edilmesi gereken faktörlere de değinen Uzman Oğuz, bunlar arasında cinsiyet, ne kadar egzersiz yapıldığı ve hava sıcaklığı gibi daha birçok etkenin olduğunu belirtti.


Aman doğru su tüketimine dikkat! Zayıflamak için suyu böyle içmelisiniz... - Sayfa 4

“Tıp Enstitüsü (IOM), yetişkin erkekler için toplam 13-15 bardak (yaklaşık 3 litre) su tüketilmesi gerektiğini öneriyor. Kadınlar için ise her gün 9 bardak (2 litreden biraz fazla) su tüketilmesi gerektiğini söylüyor” dedi.