Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Türkiye ambalaj sanayini buluşturan iftar yemeği pazar büyüklüğü 16 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sektör temsilcilerini ve stratejik paydaşlarını bir araya getirdi.  ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut’un açılış konuşması yaptığı davette yeni katılan üyelere plaketleri de verildi. İftar davetinde Yazar Ahmet Ümit, “Kültürün İlk Beşiği Olarak Anadolu” başlıklı bir konuşma yaptı.

Gecede konuşan Ambalaj Sanayicileri Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, orta sınıftaki büyümenin ambalajlı ürüne talebi artırdığını ve yaşamımızın kaçınılmaz bir parçası haline getirdiğini belirtti ve ekledi: “Hevesli satıcıların, acımasız alıcıların olduğu ve yoğun rekabetlerin yaşandığı pazarlarda ürünlerin giysisi olan ambalaj markalara, ürünlere değer katıyor. Ürünü saran, saklayan, satan ambalaj ve ambalajlı ürünler küresel iş yapma sürecinin en önemli unsurlarından birisi haline geldi. Ülkemizde son 10 yılda ambalaj tüketimi 2 kat artarak kişi başına 190 Dolar seviyesine geldi. Dünya ortalaması olan 110 doların üzerinde olsa da hala büyük bir potansiyel barındırıyor.”

Dış ticaret açığı vermeyen sektör: Ambalaj

2013 yılında 16 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması beklendiğini söyleyen ASD Başkanı Korkut, “Türkiye’de katma değerli ürünlerin üretimini ve ihracatını artırmamız lazım ve ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeliyiz” diye konuştu.

Korkut sözlerine şöyle devam etti:  2013’te ambalaj sektörünün ihracatı ise 3,6 milyar dolara ulaştı. 2012 yılında ülkemizin ihracat birim fiyat ortalaması 1,58 dolar idi. Biz ambalaj sektörü olarak ihracatta birim fiyat ortalamasında 2012 verilerine göre 2,48 doları hesap edebiliyoruz. Bu da ambalaj sanayicileri olarak Türkiye ortalamasına göre daha katma değerli üretim gerçekleştirdiğimizi ortaya koyuyor. Bu sayede sektörümüz dış ticaret açığı vermiyor, ülke ekonomimize büyük katkı sağlıyor.”

Ambalajda 2023 hedefleri

Ambalaj sektörünün Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıl dönümü olan 2023 hedeflerinin net olduğunu vurgulayan ASD Başkanı Sadettin Korkut bu hedefleri şöyle sıraladı:

“Ambalaj sektörü olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.  yılı olan 2023 yılına ilişkin hedeflerimiz net. Sektörümüzün pazar büyüklüğünü 16 milyar dolardan 30 milyar dolara; kişi başı tüketimi 190 dolardan 300 dolara; ihracatımızı ise 3,6 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz Bu hedeflere ulaşabilmek için sektör olarak kararlılıkla çalışıyoruz.” 

Anadolu coğrafyasına farklı bir bakış

ASD Geleneksel İftar Gecesi’nde polisiye roman deyince ilk akla gelen isimlerinden biri olan yazar Ahmet Ümit, “Kültürün İlk Beşiği Olarak Anadolu” başlıklı bir konuşma yaptı. Ümit konuşmasında, Anadolu’nun uygarlığın beşiği olduğuna ve sayısız medeniyetin ev sahipliği yaptığına dikkat çekti ve bu coğrafyanın kadim kültürel zenginliklerinden beslenilmesi gerektiğine işaret etti.