Araç sürücülerine, virüsten korunma önerileri

Tüm dünyanın ortak problemi haline gelen koronavirüs salgını hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de 1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte trafiğe çıkan araç sayısında artış gözlemleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Araç sürücülerine, virüsten korunma önerileri
19.06.2020 20:24

YAVUZ MÜFTÜOĞLU / TÜRKGÜN

Yeni normalleşme  hayatımızda bir takım değişiklikleri de beraberinde getirdi. Özellikle iş yerlerin açılmasıyla toplu taşıma veya servis kullanmak istemeyenler, özel araçları ile bu süreci geçirmek istiyor. Peki bu zorlu süreçte koronavirüsten nasıl korunabiliriz. Araçlarımızın temizlik ve bakımlarını nasıl yapmalıyız. Havaların ısınmasıyla araç klima kullanımı da arttıyor. Araç klima bakımlarını nasıl yaptırmalıyız.

Şehir içi araç trafiğinin yanı sıra şehirlerarası trafikte de yoğunluk son 4 ayın en yüksek seviyesinde. Her ne kadar hayatın normalleşmesine dair adımlar atılsa da koronavirüs riski devam ediyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, araç sürücülerinin  normalleşmeye rağmen yeni dönemde dikkat etmeleri gereken hassas noktaları paylaştı.

 

ARAÇLARIN TEMİZLİĞİ ÖNEM TAŞIYOR

Koronavirüsten korunmak için evlerin, sosyal alanların ve işyerlerinin olduğu kadar araçların da temizliği önem taşıyor. Araçların virüs, bakteri ve mikropların en kolay yaşayabildiği ve bulaşabildiği alanlardan biri olduğu unutmamalı, elle temas edilen tüm yüzeylerde hijyen sağlanmalıdır. Mümkünse araç iç ve dış yıkama yapılacak şekilde yıkama ve temizleme servislerine verilmeli, 10-15 günlük aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

 

HEM TRAFİK SİGORTASI HEM DE KASKO

 

Yeni normal süreci ile birlikte yoğunlaşan şehir içi ve dışı trafik beraberinde kaza riskini de getiriyor. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumun önüne geçmek için yasal bir zorunluluk olan trafik sigortası ve aracı güvence altına alan kasko sigortası yaptırılması ihmal edilmemelidir.

 

KLİMA KULLANIMINA DİKKAT

 

Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliği de ihmal edilmemelidir. Mümkünse klimanın temizliği için araç bakım servisinden yardım alınmalıdır. Ayrıca klimanın açıldığı anda çıkan ilk hava solunmamalı, ilk dakikalarda camlar açılarak araç havalandırılmalıdır.

 

TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER

 

Yeni normal, araç içerisinde birtakım kuralları da beraberinde getiriyor. Alınan önlemler kapsamında tercih edilen maske, eldiven ve ıslak mendil gibi hijyen ürünlerinin tek kullanımlık olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kullanılan bu ürünleri risk yaratmayacak bir şekilde atmak için araçta mutlaka poşet de bulundurulmalıdır.

 

ARAÇ İÇERİSİNDE DE SOSYAL MESAFE ÖNEMLİ

 

Yeni normalleşme sürecine adapte olmaya çalışan sürücülerin tıpkı araç dışında olduğu gibi içerisinde de sosyal mesafe kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Araç kapasitesinin yarısı kadar kişi ile yolculuk yapılmalı ve maske kullanımına özen gösterilmelidir.   

Yorumlar