Atom bombasından 800 kat daha güçlü! Dünya'ya yaklaşıyor

NASA'nın bildirdiğine göre, dev bir asteroit gelecek ayın sonunda gezegenimize yaklaşacak. Bilim insanları, 2018 AH adlı bu gök cisminin, Dünya'ya çarması halinde, gezegenimizde çok büyük bir insani ve maddi yıkım yaşanacağı konusunda uyardı.

Atom bombasından 800 kat daha güçlü! Dünya'ya yaklaşıyor - Sayfa 1

Araştırmacılar, asteroidin 30 Haziran 1908’de Sibirya’nın Tunguska bölgesine düşen ve 12 megatonluk bir patlamaya neden olan meteora eşdeğer bir hasara yol açabileceğini açıkladı.


Atom bombasından 800 kat daha güçlü! Dünya'ya yaklaşıyor - Sayfa 2

Bölgede bugün bile ağaç yetişmezken, asteroidin 2. Dünya Savaşı'nda Hrioşima'ya atılan atom bombasından 800 kat daha güçlü olduğu belirtildi.


Atom bombasından 800 kat daha güçlü! Dünya'ya yaklaşıyor - Sayfa 3

Peki, 2018 AH Dünya'ya çarparsa neler yaşanacak?

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) asteroit izleyicisine göre, Washington Anıtı büyüklüğünde büyük bir göktaşı Aralık ayı sonlarında Dünya'ya doğru yola çıkacak. Eğer bu asteroit, Dünya’ya çarparsa atom bombasından çok daha büyük bir yıkıma neden olacak.


Atom bombasından 800 kat daha güçlü! Dünya'ya yaklaşıyor - Sayfa 4

TARİH BELLİ OLDU

The Jerusalem Post'un bildirdiğine göre, 2018 AH olarak bilinen bu asteroidin yaklaşık 190 metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor ve 27 Aralık'ta Dünya'nın çok yakınından geçecek.