Bahçesine fidan dikerken buldu! Ne olduğunu duyunca şaşırıp kalacaksınız, tam 1500 yıllık

Hatay'ın Arsuz ilçesinde yaşayan emekli Mehmet Keleş, bahçesine portakal ağacı diktiği sırada 6. yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi'ni buldu. Bahçesinde yapılan kazı çalışmalarına gönüllü olarak katılan Keleş, tarihe ışık tutmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bahçesine fidan dikerken buldu! Ne olduğunu duyunca şaşırıp kalacaksınız, tam 1500 yıllık - Sayfa 1

Arpaçiftlik Mahallesi'nde 3 çocuk babası Keleş, 2002 yılında satın aldığı 10 dönüm bahçeye portakal ağacı dikmek istedi. Dikim için 2006'da kazdığı bir çukurda mozaiklere denk gelen Keleş, durumu Hatay Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. 

1 6
Bahçesine fidan dikerken buldu! Ne olduğunu duyunca şaşırıp kalacaksınız, tam 1500 yıllık - Sayfa 2

Ekiplerin birinci derece sit alanı olarak değerlendirdiği bölgede, çeşitli hazırlıkların ardından 2007'de başlatılan kazı çalışmalarına 2015'e kadar ara verildi. 2015'te tekrar başlanan kazılarda bugüne kadar 6. yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi, mozaikler, hayvan figürleri, taş mezarlar ve kemik kalıntıları bulundu. Bahçesindeki kazılarda gönüllü olarak çalışan Mehmet Keleş, tarihin gün yüzüne çıkarılmasına verdiği katkının mutluluğunu yaşıyor. 

2 6
Bahçesine fidan dikerken buldu! Ne olduğunu duyunca şaşırıp kalacaksınız, tam 1500 yıllık - Sayfa 3

Keleş, 2002'de satın aldığı arazinin boş olduğunu, burayı portakal bahçesine dönüştürmek istediğini söyledi. Ağaç dikimi için kazdığı alanda mozaiklere denk geldiğini anlatan Keleş, durumu ilgililere bildirdiğini ve bölgede 2007 yılında il kazıların yapıldığını ifade etti.

3 6
Bahçesine fidan dikerken buldu! Ne olduğunu duyunca şaşırıp kalacaksınız, tam 1500 yıllık - Sayfa 4

Kazıların, 2015 yılında yeniden başlandığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

4 6