Bakan Kurum: Kirliliğe terk etmeyeceğiz, Marmara'mızı koruma altına alacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Boğazımızı kirliliğe terk etmeyeceğiz, buna müsaade etmeyeceğiz. Yapılması gereken tüm adımları atacağız. Afet Yönetim Planı çerçevesinde Marmara koruma altına alınacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Kurum: Kirliliğe terk etmeyeceğiz, Marmara'mızı koruma altına alacağız
06.06.2021 13:43

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli'de BİLİM-2 Marmara Araştırma Gemisi'nde yapılan çalışmaları inceledi.

İzmit Körfezi'ndeki incelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"91 noktadan numune aldık"

91 ayrı noktadan inceleme için numuneler alındığını söyleyen Kurum, "Hem deniz yüzeyi hem deniz altında incelemeler yürüttük. Sahadan aldığımız veriler çerçevesinde süreci yürütüyoruz" dedi.

"7 gün 24 saat esasıyla çalışarak müsilaj sorununu ortadan kaldıracağız"

"Acil eylem planı çerçevesinde bu alanın korunmasına, deniz çöplerinin hızlı bir şekilde toplanmasına yönelik bütün adımlar atılacak" diyen Kurum konuşmasına şöyle devam etti:

"Boğazımızı kirliliğe terk etmeyeceğiz, buna müsaade etmeyeceğiz. Marmara'mızı koruma altına alacağız. Yapılması gereken tüm adımları atacağız. Afet Yönetim Planı çerçevesinde Marmara koruma altına alınacak. 7 gün 24 saat esasıyla çalışarak müsilaj sorununu ortadan kaldıracağız. Aynı Haliç'te Sayın Cumhurbaşkanımız ne yaptıysa Marmara Denizi'mizde de boğazımızda da gereken tüm adımları atıyor olacağız. Deniz suyu sıcaklığının Ege'ye göre daha çok arttığı tespit edildi. Bunun neden arttığı araştırılacak. Müsilaj problemini tamamen ortadan kaldıracak çok kapsamlı ve geniş bir eylem planı hazırladık. Atılması gereken tüm adımları 3 yıl içerisinde atıp hakikaten sadece Marmara'mızın bugününü değil, inşallah geleceğini kurtaracak projeleri hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız."

Yorumlar