Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Aralık tarihinde son toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonrası 2023 asgari ücret zammının açıklanması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ve asgari ücrete ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

EYT'DE SON DURUM: TEKNİK ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE

Bakan Bilgin, EYT ile ilgili teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için, mevzu da 99 8 Eylül öncesi olduğu için o yıllarda farklı işletmelerde farklı zamanlarda çalışmış özellikle özel sektörde çalışan 4A'lı diye tabir ettiğimiz sigortalı işçilerde bu çok yaygın.

"GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ"

Bunların herhangi bir kaybı olmasın, kayıt dışında kalanların da kayıt içine alınması, tespit edilmesi, bunların dijital ortama aktarılması konusunda çalışmalarımız etraflı bir şekilde sürüyor.

Yurt dışından çalışanların, Türkiye'de çalışmış sonra yurt dışına gitmiş olan emekçilerimizin talepleri var. Konsolosluklarda yoğun bir çalışma var. Bütün bunları bitireceğiz inşallah. Gerekli tedbirleri alıyoruz." ifadelerini kullandı.

"EYT'DE KREDİ KONUSU ÇÖZÜLDÜ"

Bakan Bilgin, EYT'de kredi, konusunun çözüldüğünü ifade etti.

Bilgin, "Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda kredi verilmesi. Bakan Nebati de bu konuda hazırlıkların yapıldığını aktardılar. Talep gelmişti, çalışmaları yaptık ve kredi konusunu da Nureddin Bey ile çözdük." dedi.

SON DAKİKA ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretle ilgili de önemli mesajlar verdi.

En önemli sosyal politika araçlarından birinin asgari ücret olduğuna dikakt çeken Bakan Bilgin, "İşverenlerimizin, ve işletmelerimizin ödeyebileceği bir ücret seviyesi olması.

İşletme olmazsa, işveren olmazsa işçi olmaz. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de salı günü ki uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.