Başvurulara az kaldı! Burada yaşayana 575 bin lira para verilecek

İtalya'da nüfusu azalan kasabaların rekabeti, yurt dışında yaşamak isteyenlere yarıyor. Bir euroya satılan evler, oturum izinleri derken son olarak İtalya'nın güneyinde bulunan Puglia'daki Presicce kasabasına taşınanlara 30 bin euro yani yaklaşık 575 bin TL verilmesine karar verildi, başvurular ise çok yakında başlayacak.

Başvurulara az kaldı! Burada yaşayana 575 bin lira para verilecek - Sayfa 1

İtalya'nın güneyinde bulunan tarihi Presicce kasabasında nüfus gün geçtikçe azalınca yeni sakinlere teşvik için 30 bin euro yani yaklaşık 575 bin lira ödeme yapılmasına karar verildi. Evlerin fiyatlarının ise 25 bin eorudan yani yaklaşık 480 bin TL'den aşağıda tutulacağı belirtildi. İtalya'daki satılık diğer ucuz mülkler gibi buradakiler de asıl sahipleri tarafından seneler önce terk edildi.


Başvurulara az kaldı! Burada yaşayana 575 bin lira para verilecek - Sayfa 2

Hibe verilecek kasaba Presicce, İtalya'nın güney ucundaki Salento bölgesinin doğasıyla çevrili ve Santa Maria di Leuca'nın kumlu plajlarına ve turkuaz sularına yakın konumuyla dikkat çekiyor.


Başvurulara az kaldı! Burada yaşayana 575 bin lira para verilecek - Sayfa 3

Yetkililer, yeni doğanların her yıl azaldığını, nüfusun giderek düştüğünü belirterek nakit teşvik teklifinin altını çiziyor. Yerel meclis üyesi Alfredo Palese, konuya ilişkin "Tarihi kasabayı, yeni sakinleriyle birlikte yeniden canlı görmek istediğimiz birçok boş ev var. Harika mimari yapılarla dolu semtlerimizin yavaş yavaş nasıl boşaldığına tanık olmak üzücü” dedi.


Başvurulara az kaldı! Burada yaşayana 575 bin lira para verilecek - Sayfa 4

Diğer taraftan Palese, anlaşmanın ayrıntılarının belli olduğunu ancak yetkililerin belediyenin internet sitesinde bilgilerin mevcut olacağı önümüzdeki haftalarda başvuruları başlatmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.