Bayramda mezarlık ziyareti serbest mi? Bakanlıktan bayramda mezar ziyareti genelgesi

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala, yakınları ahirete intikal edenler mezarlık ziyaretinin serbest olup olmadığını merak ediyordu. Tam kapanma nedeniyle mezarlıklar da ziyarete kapanmıştı. İçişleri Bakanlığı, bayramda mezar ziyaretleri ile bir genelge yayınladı. 

Google Haberlere Abone ol
Bayramda mezarlık ziyareti serbest mi? Bakanlıktan bayramda mezar ziyareti genelgesi
11.05.2021 18:28

Arefe günü ve bamram günleri mezarlıklar ziyareti Türk-İslam coğrafyasında yaygın gelenceklerden biridir. Hayatını kaybeden yakınlarının mezarını ziyaret etmek isteyenler bayram ve arafe günü mezarlıklar açık mı diye merak ederken İçişleri Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile bu soruya cevap  verilmiş oldu.

BAYRAMDA MEZARLIK ZİYARETİ SERBEST Mİ?

Öncelikl belirtmek gerekşrse bayramda mezarlık ziyareti kesinlikle yasak olacak. Koronavirüs vaka sayılarını düşürmek için ilan edilen tam kapanma süreci bayram günlerini de kapsıyor. Bu nedenle tam kapanma yasakları arasında yer alan kabir ziyareti bayramda da geçerli olacak.

Mezarlık ziyaretinde tek istisna ise şehit aileleri olacak. Şehit aileleri arefe günü ve Ramazan Bayramı'nın birinci günü kabir ziyareti yapabilecek.

mezarlık

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN MEZARLIK ZİYARETİ GENELGESİ

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.

Yorumlar