Bedava Tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB ücretsiz tablet dağıtımı sorgulama! Bakan Selçuk açıkladı

Bedava Tablet başvurusu nasıl yapılır? pandemi nedeniyle öğrencilerin merak ettiği bir konu oldu. MEB tablet başvurusu, okulların da açılmasıyla birlikte yeniden gündemde yer aldı. Tablet başvurusu ile gerekli ekipmanları edinmek isteyen öğrenci ve velileri internet üzerinden başvurusu sürecini ve koşulları araştırıyor. Tablet başvurusu nereden yapılır? cevabı haberimizde...

Google Haberlere Abone ol
Bedava Tablet başvurusu nasıl yapılır? MEB ücretsiz tablet dağıtımı sorgulama! Bakan Selçuk açıkladı
02.04.2021 12:30

Ücretsiz tablet başvurusu, pandemi zamanı uzaktan eğitimini devam ettilen illerde ve sınıflarda gündemde. Bedava Tablet başvurusu nasıl yapılacak? öğrenciler ve veliler araştırma içerisinde. Tablet ihtiyacı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından sağlanan ücretsiz tablet dağıtımında yeni detaylar belli oldu. İl müdürlerinin koordinesinde dağıtımı sağlanan 27 bin 445 tablet bilgisayar 26 ilde öğrencilere gönderildi. MEB tablet başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ve diğer ayrıntılar haberimizde.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ (MEB), UZAKTAN EĞİTİME TABLET DAĞITIMI HANGİ İLLERE YAPILACAK? 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 25 GB aylık internet paketine sahip 67 bin 620 tablet bilgisayarın, hafta sonuna kadar, Adana, Ağrı, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kütahya, Manisa, Muğla, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'daki öğrencilere teslim edileceği açıklandı.

Tablet başvurusu

MEB TABLET DAĞITIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 26 ildeki öğrencilere, 27 bin 445 tablet bilgisayar setinin gönderildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "Eğitimde Kontrollü Normalleşme" döneminde öğrenciler, koşullar doğrultusunda okullarına kavuşurken tablet bilgisayar seti dağıtımları da artarak devam ediyor. 22 Mart'tan bu yana içinde 25 GB internet paketi bulunan 27 bin 445 tablet bilgisayar daha öğrencilere gönderildi.

Uzaktan eğitim sürecinde cihaz ya da internet erişimi gereksinimi olan tüm öğrenciler için başlatılan tablet dağıtımlarında 500 bin adet olarak konulan ilk hedefle ocak ayı verileri aşılarak 700 bine yakın öğrenciye ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, "Eğitimde Fırsat Adaleti' parolasıyla daha çok öğrenciye ulaşmak için dağıtımları sürdürüyor.

10. faz tablet bilgisayar dağıtımı kapsamında bakanlık tarafından tedarik edilen 27 bin 445 cihazın sevkiyatına başlandı.

BAKAN SELÇUKTAN SON DAKİKA "TABLET" AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 27 bin 445 tablet bilgisayarlık 10. faz dağıtım programında, tabletlerin gönderildiği illerin yöneticileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Geçen yıl 23 Mart'ta başladığımız uzaktan eğitim faaliyetlerinde bir yılı geride bıraktık. 10 günde 3 televizyon kanalı kurarak çocuklarımızın eğitiminin kesintiye uğramasına izin vermedik. Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi ve bir dünya markası olan EBA dijital platformunda öğrenci, öğretmen ve velilerimizin de işaret ettiği gibi içerik kalitesi giderek artıyor. Evlatlarımıza onlarca basılı ve dijital materyal desteği sunarken internet erişimi ve cihaz sorunu yaşayan çocuklarımıza 500 bin tablet bilgisayar desteği diyerek yola çıktık. Hedefimize ocak ayında ulaştık ve şu anda 700 bine yaklaştık. Sayıları 15 bini aşan EBA Destek Noktaları'mızda hijyen tedbirlerine azami dikkat ederek çocuklarımıza alternatif destek sunuyoruz. Bugün de 26 ilimize 27 bin 445 tablet bilgisayar setini, içinde her zamanki gibi 25 GB internet paketi ile ulaştırıyoruz. Hep birlikte daha fazlasını başarmak için çalışmaya devam edeceğiz."

ÜCRETSİZ TABLET BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bedava Tablet başvurusu nasıl yapılacak? Bakanlığın öğrencilere ulaştırdığı tablet bilgisayarlarda, öğrencilerin uzaktan eğitim için ihtiyaç duyduğu 25 GB kotalı internet paketi de bulunuyor.

Tablet desteği de yine başvuru gerekmeksizin ailenin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı ve öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Öte yandan başvuru ile ilgili daha önce MEB Bakanı Selçuk açıklama yapmıştı. Öğrenci veya velilerinin tablet bilgisayar için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek olmadığını kaydeden Bakan Selçuk, ailelerin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda resmi veriler üzerinden Bakanlıkça hazırlanan strateji çerçevesinde dağıtımların gerçekleştirileceğini sözlerine eklemişti.

Yorumlar