'Ben yiyorum bir şey olmuyor' diyen arkadaşını dinledi, canından oldu

Antalya'da arkadaşının, "Ben sürekli yiyorum, bir şey olmuyor" dediği balon balığını yiyip zehirlenen 67 yaşındaki adam, yaşamını yitirdi. Uzmanlar balon balığındaki zehirli toksinlerin yaz aylarında en üst seviyeye ulaştığını belirterek, "Kesinlikle yemesinler, bu balığı denizden çıkartmak yasak" diyor.

Google Haberlere Abone ol
'Ben yiyorum bir şey olmuyor' diyen arkadaşını dinledi, canından oldu
28.07.2020 01:00

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki tatil merkezi Adrasan'da 2 gün önce, bir arkadaşının oltayla avladığı balon balığını yiyen Mehmet Berk (67) fenalaştı. Önce Kumluca Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Berk, ardından Antalya'daki özel bir hastanenin yoğum bakım ünitesinde tedaviye alındı. Berk, kalp ve akciğerde solunum yetmezliğine bağlı yaşamını yitirdi.

YEDİKTEN SONRA FENALAŞTI
Babasının ölümü yüzünden büyük üzüntü yaşayan Sedat Berk, kanser hastalığını yendikten sonra stressiz bir ortamda yaşamak için Adrasan'a yerleştiğini belirterek, "Arkadaşı 'Ben sürekli yiyorum, bir şey olmuyor' demiş. Babam da bunun üzerine balon balığından bir miktar tüketmiş. Yedikten bir süre sonra aniden fenalaştı. Babamın kanser hastalığında gördüğü tedaviler nedeniyle bünyesi zayıflamıştı. Bütün organları zarar görmüş. 2 günlük yaşam savaşını kaybetti" dedi.

"ÖZELLİKLE KARACİĞERİ ÇOK ZEHİRLİ"
Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon balığındaki zehirli toksinlerin yaz aylarında en üst seviyeye ulaştığını belirterek, "Eti tavuğa benziyor. 'Ben yiyorum. Bir şey olmuyor' gibi düşünceler çok yanlış. Özellikle karaciğeri çok zehirli. Bir anda insanı felç edebiliyor ve organların işlevini kaybetmesine neden oluyor. İnsanları sürekli uyarıyoruz. Kesinlikle yemesinler. Bu balığı denizden çıkartmak, satmak yasak" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar