ABD Başkanı Joe Biden, Bidenomics isimli bir programda konuşma yaparken “Özür dilerim ama durum odasına gitmem gerekiyor. Bir konu geldi, onu halletmem gerekiyor” dedi.

Bu hareket pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi.

İddiaya göre, ABD’nin Ortadoğu’da bulunan askeri üslerine drone saldırısı düzenlendi. Biden'ın bu haberin ardından konuşmasını yarıda kestiği öne sürüldü.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da Biden'ın toplantıyı terk etmesinden kısa bir süre önce X'te Suriye'nin güneybatısında gerçekleşen bir saldırı hakkında bilgi vermişti.

ABD basını İsrail'in tünel planını ifşa etti: Büyük pompalardan oluşan bir sistem kuruldu ABD basını İsrail'in tünel planını ifşa etti: Büyük pompalardan oluşan bir sistem kuruldu

Hedeflenen saldırının başarısız olduğunu, can kaybı veya hasar olmadığını ifade eden CENTCOM'un açıklamasında “ABD ve koalisyon güçlerini savunmak için gerekli ve orantılı eylemleri gerçekleştireceğiz” denilmişti.

ABD'nin Ortadoğu’daki askeri üslerine bir süredir drone ile saldırılar düzenleniyordu. Bugün de Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/YPG işgalindeki Haseke iline bağlı Malikiyye ilçesindeki ABD üssüne SİHA saldırısı düzenlendi. 

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA
Kısa süre sonra Beyaz Saray, Biden'ın İsrail-Hamas çatışması hakkında bilgilendirilmek için durum odasına gittiğini duyurdu.

Biden'ın toplantıyı terk etmesinin konuşulduğu dakikalarda Beyaz Saray'ın X hesabından güvenlik toplantısına dair bir görüntü paylaşıldı.

Fotoğrafa “Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, bugün ulusal güvenlik ekibinden İsrail ve Gazze’deki son gelişmelere ilişkin bilgi aldı” notu düşüldü.

Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da olduğu görüldü.