Bilim Kurulu toplantısı bu hafta var mı? Bilim Kurulu toplantısı için gözler Fahrettin Koca'da

Tam kapanma konusunun gündemde Bilim Kurulu toplantısı bu hafta yapılacak mı merak ediliyor. Kabine toplantısının başlamasıyla gözler Bilim Kurulu toplantısına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün kurulda sunum yapacak. Bilim Kurulu toplantısı için de gözler Bakan Koca'da.

Google Haberlere Abone ol
Bilim Kurulu toplantısı bu hafta var mı? Bilim Kurulu toplantısı için gözler Fahrettin Koca'da
26.04.2021 17:45

Bilim Kurulu toplantısı için meraklı bekleyiş başladı. Son açıklanan kararlara göre Ramazan ayında hafta sonları tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulandı, restoranlar ve kafeler bir ay boyunca sadece paket servis yapacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine yasaklar konusunda tavsiye veren Bilim Kurulu toplantısı için ise merak hakim.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Bilim Kurulu Toplantısı'nın ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor. Bilim Kurulu'nun yeni tedbir kararlarının ardından geçtiğimiz Perşembe günü toplandı. 

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ise bugün Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş ilk kez katılacak.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM YİNE KORONAVİRÜS

Toplantının öncelikli gündemi yine koronavirüs ile mücadele olacak.

Toplantıda COVID-19'la mücadelede alınan tedbirlerin sonuçları, aşı tedariği, yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimi konularının yanı sıra Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konuların ele alınacağı tahmin ediliyor.

BAKAN KOCA SUNUM YAPACAK

İki haftalık süre yeni haftada doluyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıda bir sunum gerçekleştirecek. Kısmi kapanma sürecinin verileri analiz edilecek. Tedbirlerin tabloya nasıl yansıdığına bakılacak. Nüfusa oranlı il vaka haritası üzerinde yeniden değerlendirme yapılacak.

EK TEDBİRLER ALINACAK MI? YOKSA TAM KAPANMA MI OLACAK?

Bakan Koca, perşembe günü toplanan Bilim Kurulu'nun tavsiye kararlarını kabine üyeleri ile paylaşacak. Ramazan ayının geri kalanında ve bayramda tedbirlere nasıl devam edileceğine karar verilecek.

"BAYRAM DÖNEMİNİN DE BU SÜRECE DAHİL EDİLMESİ GEREKİYOR"

Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Benim şahsi kanaatim bayram dönemini de şehirler arası kısıtlamaların devam edeceği bayram döneminin de bu sürece dahil edilmesi gerekiyor" dedi.

Kısmi kapanma uygulaması 14 Nisan'da başladı. Vaka sayısında az da olsa düşüş yaşandı.

"Bizim beklediğimiz seviyeye geldi mi gelmedi mi net olarak ifade etmek gerekiyor ki bu vaka sayılarının biraz daha aşağı çekilmesi gerekiyor."

"AYNI TEDBİRLERİN ESNETİLMEDEN DEVAM EDİLMESİ GEREKİYOR"

Vaka artış hızında yavaşlama görüldü ancak uzmanlara göre bu azalma yeterli değil. Tedbirlerin devam etmesi gerekiyor.

Tedbirlerde ısrar edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Oğuztürk, "Bu sürecin aynı şekilde devam edebilmesi için bayramın da dahil olacağı bir süreçte aynı tedbirlerin esnetilmeden devam edilmesi gerekiyor. En azından bu tedbirlerin istisnasız bir şekilde devam etmesi gerekiyor çünkü şu anki vakalar dahi bizim pandemi ile mücadelede kontrollü bir süreci sağlayacak rakamlardan daha yüksek" açıklamasında bulundu.

AŞILAMADA 21 MİLYONA YAKLAŞILDI

Türkiye'de yapılan aşı sayısı 21 milyona yaklaştı. Sinovac ve BionTech aşılarının ardından Rusya'nın Sputnik 5 aşısı da yakında kullanılmaya başlanacak. Bu çerçevede Türkiye'deki son durum ve aşı tedarikindeki yol haritası üzerinde durulacak. Yerli aşı çalışmaları da ele alınacak.

Yorumlar