Bir kez bile yemek tehlikeli! Görme kaybına neden oluyor

Bilim insanları, görme bozukluğu ve görme kaybıyla ilişkili olarak birçok verinin bulunduğunu ve özellikle beslenme sisteminin bu konuda önemli bir noktası bulunuyor. Kötü yeme alışkanlığı, görme kaybında büyük bir etkisi olan önemli bir faktör. Bu nedenle neler yediğiniz, aslında nasıl gördüğünüzün de anahtarı olabilir. İşte ayrıntılar…

Bir kez bile yemek tehlikeli! Görme kaybına neden oluyor - Sayfa 1

Görmenin yaşla birlikte azaldığı biliniyor. Ancak süreci hızlandırabilecek yeme alışkanlıkları vardır. Bunlardan biri yüksek miktarda kızarmış yiyecekler. Yaşla ilgili olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonu, Doktor Brian Wachler'ın açıklamasına göre; kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağ ile yakından ilişkili.

Bir kez bile yemek tehlikeli! Görme kaybına neden oluyor - Sayfa 2

"MAKULA DEJENERASYONUNA NEDEN OLUYOR"

All About Vision'da tıbbi inceleme yapan Wachler, kızarmış yiyeceklerin, kolesterol seviyenizi yükseltebilecek trans yağlarda pişirildiğini ve yüksek kolesterol seviyelerinin makula dejenerasyonuna, diyabetik retinopatiye bağlı olduğunu belirtiyor.

Bir kez bile yemek tehlikeli! Görme kaybına neden oluyor - Sayfa 3

İngiliz Oftalmoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, Doktor Walcher'ın önerisini destekliyor. Yüksek düzeyde kırmızı ve işlenmiş et, kızarmış yiyecekler, rafine tahıllar ve yüksek yağlı süt tüketen kişilerin geç evre yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme üç katına çıkardığı belirleniyor.

Bir kez bile yemek tehlikeli! Görme kaybına neden oluyor - Sayfa 4

"C VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER ÖNEMLİ"

Doktor Wachler'ın tavsiyesi; turunçgiller, domates ve kırmızı biber gibi C vitamini oranı yüksek sebze ve meyveler bu hastalığa karşı kendinizi korumanızı mümkün kılar. Ayrıca ıspanak, lahana ve yeşillikler de lutein ve zeaksantin içeriği sayesinde AMD (makula dejenerasyonu) riskini azaltabilir.