Mutfaktaki tencereler zaman içerisinde kullanılmayacak hale gelebiliyor. Bazen pişirme hataları nedeniyle, bazen de ocakta unuttuğumuz yemek nedeniyle tencereler deforme olabiliyor. Özellikle tencerenin dibi tuttuğunda kalıcı lekeler meydana gelebiliyor. Şu zamanda yeni tencere satın almak da oldukça pahalı.

Motosikletlinin ölümle burun buruna geldiği an kamerada Motosikletlinin ölümle burun buruna geldiği an kamerada


   
Granit tencerelerde bir yemek pişirildiğinde herhangi bir yanık söz konusu olmaz. Ancak çelik tencerelerde ne yazık ki çok sık yanma problemi yaşanıyor. Telle ovulsa da yanık izleri bir türlü çıkmak bilmiyor. Evinizde bulunan malzemelerle tencerelerinizdeki yanıklardan tamamen kurtulabilirsiniz.


   
Evinizde tıraş köpüğü varsa, yanıktan tamamen kurtulabilirsiniz. Mısır patlatırken, kestane pişirdiğinizde ya da başka bir ürünü yaptığınızda hemen yanık oluşur. Ama bunu tıraş köpüğü kullanarak kökten yok edebilirsiniz.


   
Tencerenizin içine tıraş köpüğü sıkıp güzelce ovalayın. Ardından yanıkların yavaş yavaş çözündüğünü göreceksiniz. Öncesinde limonla bekletmeniz de yeterli olacaktır. Tencerenizin altını ve yanlarını da tıraş köpüğüyle temizlerseniz, daha temiz ve pasparlak olacaktır. Böylece tencereleriniz her zaman yeni gibi duracaktır.

   
Tenceredeki yanık lekelerinin çıkmasına sirke de büyük fayda sağlar. Sirkenin asidik yapısı, yanık lekesinin yavaş yavaş kaybolmasına yardımcı olurken, kirlerin çok daha basit bir şekilde silinmesini kolaylaştırır. Bulaşık deterjanı ne yazık ki tek başına yanıkların çıkması için yeterli değildir. Öncesinde bir miktar suyla kaynatıp lekelerin yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.