Yarıyıl tatili bugün sona eriyor. Okullarda ikinci dönem yarın (6 Şubat Pazartesi) başlıyor. İkinci dönemin ilk ders zili öncesinde bazı illerde yoğun kar yağışı başladı. Kar yağışı nedeniyle bazı illerde okulların tatil olup olmayacağı merak ediliyor. Yoğun kar yağışı görülen Malatya, Gaziantep, Elâzığ ile peş peşe uyarıların yapıldığı Ankara ve İstanbul’da okulların durumu merak edilirken ilk kar tatili haberi geldi. Birçok ilde eğitime kar nedeniyle ara verildi. Bu 4 ilde yarıyıl tatili uzadı.

İŞTE OKULLARDA KAR TATİLİ KARARI ALAN İLLER

BİTLİS'TE EĞİTİME BİR GÜN ARA

Bitlis'te etkili olan kar yağışı nedeniyle 302 köy yolu, ulaşıma kapanırken kar kalınlığı 107 santimetreyi geçti, Merkez ile Güroymak ve Hizan ilçelerinde okullar 1 gün süre ile tatil edildi. Meteoroloji yetkililerinin özellikle pazartesi günü yoğun kar yağışı beklendiğini bildirmesinin ardından Bitlis Valiliği, merkez ile Güroymak ve Hizan ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat günü eğitime ara verildiğini açıkladı.


ŞANLIURFA'DA EĞİTİME 1 GÜNLÜK KAR ARASI

İki gündür kar yağışının etkili olduğu Şanlıurfa’da eğitime 1 gün ara verildi. 1 günlük kar tatilini sosyal medya hesabından duyuran Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, açıklamasında “Değerli evlatlarım, öğretmenlerim; Tatilinizi 1 gün daha uzattık” diyen Vali Ayhan, “Yarıyıl tatili bitti ama il dışından gelecek öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin güvenliği için 6 Şubat’ta okullarımız tatil. Bir gün daha kitaplarınızla ve yağan karla tatilin tadını çıkarın” ifadelerini kullandı.


MUŞ'TA 2 GÜN TATİL

Muş'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde okullar iki gün tatil edildi. Kentte buzlanma, fırtına ve kuvvetli yağış uyarısının yapıldığı belirtiln valilikten yapılan açıklamada,  6-7 Şubat günü il genelinde eğitim-öğretime iki gün süreyle ara verildiği kaydedildi.


DİYARBAKIR'DA BİR GÜN TATİL

Diyarbakır’da yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki tüm okullar 6 Şubat Pazartesi günü açılmayacak. Ara tatilden dönmesi beklenen öğrenciler için okullara 1 gün ara verildi.

Tatil haberini Twitter hesabından duyuran Diyarbakır Valisi Ali İhsan Aktaş, yaptığı açıklamada, "Sevgili öğrenciler ve kıymetli velilerimiz, Diyarbakır'ımızda etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde; 6 Şubat Pazartesi (Yarın) eğitim-öğretime (örgün ve yaygın eğitime) 1 günlüğüne ara verilmiştir. Hamile ve engelli kamu personelimiz de idari izinlidir" dedi.


MALATYA

Malatya'da yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada tüm eğitim faaliyetlerine 06 Şubat 2023 Pazartesi günü (1) bir gün ara verildiği belirtildi. Valilik açıklamasında ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri de 1 gün idari izinli sayılacağı ifade edildi.


KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta kent genelinde kar yağışı sebebiyle eğitime bir gün ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada; "İlimiz genelinde eğitime 1 gün ara verilmiştir." denildi.


TUNCELİ

Tunceli'de olumsuz hava koşulları sebebiyle kent genelinde okullarda 6 Şubat Pazartesi günü eğitime ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde devam eden kar yağışının akşam saatlerinde şiddetini artırmasının beklendiği belirtildi.


SİVAS

Sivas’ta il genelinde eğitime 1 gün ara verildi. Tatil haberini sosyal medyadan duyuran Vali Yılmaz Şimşek, "Sevgili öğrenciler; Sivas genelinde beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle 06.02.2023 Pazartesi günü 1 (bir) gün süreyle eğitime ara verilmesine karar verdik. Bereket dolu yağışın ve uzayan tatilin keyfini çıkarın." dedi.


GAZİANTEP

Gaziantep’te kar yağışı nedeniyle kent genelinde eğitime 1 gün ara verildi. Tatil haberini duyuran Gaziantep Valisi Davut Gül, engelli ve hamile kamu personellerinin de 6 Şubat Pazartesi günü idari izinli sayılacağını söyledi.


ADIYAMAN

Adıyaman’da devam eden kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada engelli ve hamile kamu personellerinin de 6 Şubat Pazartesi günü idari izinli sayılacağı belirtildi.


BİNGÖL
Bingöl'de olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde okullar 2 gün tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada, engelli ve hamile personellerin de idari izinli olacağı bildirildi.


GÖZLER VALİLİKLERDE

Okulların tatil edilip edilmeyeceği konusunda gözler valiliklere çevrilirken yoğun kar yağışının beklendiği İstanbul ve Ankara valiliklerinden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. 

Editör: Ferhat Erdemir