Böbreklerin asıl katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş!

Vücudumuzun adeta süzgeçi olan böbrekler, aslında genel sağlığımız üzerinde de önemli bir işleve sahip. Zararlı tüm maddelerin ayrışmasını ve bu şekilde vücuttan atılmasını sağlamanın yanında hormonları ve su dengemizi sağlamak gibi farklı işlevleri de bulunmaktadır. Ancak sadece ülkemizde bile kronik böbrek hastalığı olan bireylerin sayısı 9 milyonu geçmektedir. Bu bireyler gündelik hayatlarına devam etmekte zorlandığı gibi diyaliz gibi farklı şekillerde destek almak zorunda da kalabilir.

Böbreklerin asıl katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş! - Sayfa 1

Böbrek hastalıklarından korumak için ise yapmanız gerekenlerin başında şunlar geliyor…

Böbrek sağlığımızı korumak için yaşam kalitemize dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Böbreklerin asıl katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş! - Sayfa 2
Uyku düzeninden egzersiz rutinine kadar dikkatli tercih edilmiş bir yaşam tarzı ise böbrek sağlığını korumada en önde gelen yöntemlerden.
Böbreklerin asıl katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş! - Sayfa 3
TUZ KULLANIMINI SINIRLANDIRIN
Pek çok kişi sağlığını korumanın en önemli yollarından birinin tuz tüketimini sınırlandırmak olduğunun farkında değildir. Tuz yemeğe lezzet katar ve aynı zamanda vücudun bir noktaya kadar ihtiyacı vardır ancak aşırı tüketimi böbreklerin sağlığını bozulmasına yol açabilir.
Böbreklerin asıl katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş! - Sayfa 4
Yüksek oranda tuz tüketimi böbrekleri de yorarak aşırı su boşaltmak zorunda kalmasına neden olur. Aynı zamanda aşırı tuz kan akışını da etkilediğinden genel sağlığı da tehlikeye sokabilir. Bu nedenle önerilen miktar günde 1 çay kaşığını geçmemektir.