İzmir'de zehir tacirlerine dev operasyon: 65 gözaltı İzmir'de zehir tacirlerine dev operasyon: 65 gözaltı

Merkez Yıldırım ilçesinde bulunan Emirsultan Hazretleri'nin türbesinin yanında camisinin olduğu ve kendi adının da verildiği Emirsultan Mahallesi'nde yıllardır vatandaşların sahura kalkması için davul çalınmıyor. Bir rivayete göre önceleri davul çalan bir kişinin gece aynı mahalledeki evinde yatmasına rağmen sabah 10 kilometre uzaklıkta bulunan Atıcılar Mahallesi'ndeki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor. Bunları duyan davulcular, Emirsultan Mahallesi'nde sahur vakti davul çalmıyor.

bu-mahallede-davul-calmak-yasak-yuzyillardir-15718707_9746_m

"BİZ BU KÜLTÜRDEN MEMNUNUZ"
Mahalle sakinlerinden Mustafa Duman, "Bu mahallede 20 yıldır yaşıyorum. Benim bildiğim kadarıyla yüzyıllardır davul çalmama kültürü burada devam ediyor. Bazı rivayetlere göre geçmiş zamanlarda davul çalan vatandaşlarımızın bazı olaylar yaşamasından dolayı tedirginlik yaşanıyor. O yüzden bu bölgede davul çalmamaya özen gösteriliyor ve mahalle sakinlerini 'pilava' diye bağırarak, sahura kalkmasına yardımcı oluyorlar. Biz de burada yaşayan kişiler olarak bu durumdan bu kültürden memnunuz" ifadelerini kullandı.

bu-mahallede-davul-calmak-yasak-yuzyillardir-15718707_9867_m

"86 YILDIR 'PİLAVA' DİYE BAĞRILIYOR"
Başka bir mahalle sakini ise, "86 yaşındayım. Doğma büyüme buradayım. Davul çalındığını görmedim. Davulcular vatandaşları burada sahura zillere basarak ve 'pilava' diye seslenerek uyandırıyor" diye konuştu.

bu-mahallede-davul-calmak-yasak-yuzyillardir-15718707_226_m

"EMİRSULTAN HAZRETLERİ DAVUL ÇALMAYI YASAKLADI"
Uzun zamandır davulculuk yapan Feridun Karabıyıkoğlu, "Emirsultan Hazretleri bu mahallede davul çalınmasını istemediği için burada davul çalmıyoruz. Her ramazan ayında buraya gelerek 'pilava' diye vatandaşlara sesleniyoruz. Eskiden tokmakla kapılara vurulurdu, şimdi onun yerine biz de zillere basıyoruz. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek. Vatandaşlar bu durumdan memnun, biz de vatandaşlardan memnunuz." şeklinde konuştu.

bu-mahallede-davul-calmak-yasak-yuzyillardir-15718707_6241_m

Kaynak: İhlas Haber Ajansı