"Çakmak Çakmağa Geldik", "Ayaz Geceler" ve "Neden Geldim İstanbul'a" adlı eserlerin de aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz albüme imza atan Burhan Çaçan'ın hayatını kaybetmesi sevenlerini yasa boğdu.

6 YAŞINA KADAR BABASINI GÖREMEDİ
Ünlü şarkıcının ani ölümünün yankıları sürerken hayatıyla ilgili bilinmeyenler de ortaya çıktı. Zorlu bir çocukluk geçiren Çaçan'ın babasını 6 yaşına kadar hiç görmediği öğrenildi. Çaçan'ın Demokrat Partili babası, 27 Mayıs İhtilali'nden sonra birçok ile sürgün edildi, bu yüzden de yıllarca ailesinden uzak yaşamak zorunda kaldı.

2 BİN KİŞİNİN KATILDIĞI YARIŞMADA BİRİNCİ OLDU
Büyük bir aşiretin oğlu olmasına rağmen mütevazi bir hayat yaşamayı tercih eden Burhan Çaçan'ın müziğe olan ilgisi çocukluk yaşında başladı ancak ailesinden izin çıkmadı. Babasının uyarılarına kulak asmayan Çaçan, hayallerini gerçekleştirmek için 14 yaşındayken TRT'nin Amatör Sesler yarışmasına katıldı. 2 bin kişinin katıldığı yarışmada "En İyi Ses" seçilen ünlü isim, daha sonra Halit Kıvanç'ın programına katıldı. Güçlü sesi ve yorumuyla herkesi kendine hayran bırakan Çaçan, kısa sürede şöhreti yakaladı.

FİLMLERDE ROL ALDI
Şarkıcılığın yanı sıra oyunculuğuyla da adından söz ettiren Burhan Çaçan, 1881 yılında Makber filminde rol aldı. Daha sonra da "Ağlama Yavrum", "Yetim Cemo" ve "Her Yer Karanlık" gibi filmlerde oynadı. 1988 yılında çıkardığı "Ayaz Geceler" albümüyle şöhret basamaklarını hızla tırmanan Çaçan'ın şarkısı ise başarılarının ardından film olarak çekildi.

GEÇTİĞİMİZ GÜN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Başarılarıyla adından söz ettiren Türk Halk Müziği sanatçısı Burhan Çaçan, perşembe günü evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 62 yaşında hayatını kaybetti. Ölümüyle sevenlerini yasa boğan sanatçı için dün öğle namazına müteakip Fatih Camii'nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına sevenlerinin yanı sıra; TBMM Başkanvekili Celal Adan, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve daha pek çok siyasetçi ile sanat camiasından Nuri Alço, Selami Şahin, Ahmet Selçuk İlkan gibi birçok isim katıldı. Yoğun kalabalığın oluştuğu cenaze töreninde Çaçan'ın oğulları Kutsal Çaçan ve Furkan Çaçan babaları için son görevi yerine getirirken duygu dolu anlar yaşadı. Burhan Çaçan naaşı kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.