Delta varyantı Türkiye'de var mı? Delta varyantı nedir, delta varyantının belirtileri nelerdir?

Delta varyantı kabusu tüm dünyada etkisini gösteriyor. Delta varyantı genelde aşılanmamış kişiler, gençler ve çocuklarda yayılıyor. Mevcut koronavirüs varyantlarına göre delta varyantının bulaşıcılığının daha fazla olduğu açıklandı. Durum böyle olunca Delta varyantı Türkiye'de var mı? Delta varyantı nedir, belirtileri neler? gibi sorular kafalarda oluştu. İşte Delta varyantı hakkında tüm detaylar...

Sağlık
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Delta varyantı Türkiye'de var mı? Delta varyantı nedir, delta varyantının belirtileri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, Delta varyantlı koronavirüsün dünyada baskın hale geldiğini duyurdu. Bu açıklamanın ardından ülkelerden peş peşe kötü haberler geldi. Delta varyantı kabusu giderek büyüyor. Delta varyantı Türkiye'de var mı? sorusu son günlerde artmış durumda. Delta varyantı belirtileri bir diğer merak edilen konular arasında. Delta varyantlı virüse karşı aşılama oldukça önem arz ediyor. 

DELTA VARYANTI NEDİR, DAHA MI BULAŞICI?

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı, İzmir Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu bu soruya şöyle cevap verdi: "Başından beri Delta varyantı ‘çift mutasyonlu’ olarak adlandırılıyor. Yani 2 mutasyonlu virüs birleşiyor (California mutasyonu üzerine spike proteinin yapısını değiştirmesi ile) üçüncü, süper bulaşıcı yeni bir mutasyon oluşuyor. Bu yeni mutasyonun antikordan kaçabilme özelliği var. Hastalığı atlatanlar bu yeni virüs ile yeniden enfekte olabiliyor. Maalesef aynı durum aşılar için de geçerli. Aşı etkinliğinin bu virüs için daha düşük olduğunu gösteren veriler geliyor. Bir araştırmaya göre Delta varyantı Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı."

delta varyantı türkiyede varmı

DELTA VARYANTI TÜRKİYE'DE VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nisan ve Mayıs aylarında Delta varyantının Türkiye'de olduğunu dile getirmişti. Ancak Türkiye'de tespit edilen vakaların kaçının bu varyant  kaynaklı olduğuna ilişkin bütünlüklü bir veri kamuoyuyla paylaşılmadı. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise dün yaptığı açıklamada: "Bakan Koca 5 kişide delta varyantı var açıklamasında bulundu" dedi. 

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Delta varyantlı koronavirüste belirtiler; Mide, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, ishal, kusma, yüksek ateş, burun akıntısı ile kendini gösteriyor. Delta varyantında gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Delta varyantında tat ve koku gidiyor mu? Koronavirüste görmeye alıştığımız tat ve koku almada kayıpların ise daha arkada kaldığı biliniyor.

DELTA VARYANTI İLE MÜCADELEDE TEK ETKİLİ YÖNTEM: AŞI

Araştırmalara göre Sinovac Delta virüse karşı 25’te 1 etkili gibi. Pfizer-BioNTech aşısı en etkili olanı, ilk dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 94, iki dozdan sonra hastaneye yatmaya karşı yüzde 96 etkili olan aşının, Delta varyantına karşı ise bir dozdan sonra yüzde 36, iki dozdan sonra yüzde 88 etkili olduğu tespit edildi. AstraZeneca ise Delta varyantına karşı, bir dozdan sonra yüzde 30 ve iki dozdan sonra yüzde 67 etkili.

delta varyantı türkiyede varmı

DELTA VARYANTI TÜRKİYE'DE 4.PİKE NEDEN OLUR MU?

Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu 4. pik konusunda şunları söyledi: Rusya alarm verdi; oluşan yeni vakaların yüzde 90’ının Delta varyantı olduğu bildirildi. Hem komşuyuz hem de yaz geldi malumunuz. Rusya’dan fazlaca turist gelecek. Bu da varyantın Türkiye’ye yayılabileceği anlamına geliyor. Buna karşı mutlaka önlem alınmalı. Aşılama şu an çok iyi gidiyor. Bu hızla devam edip, yüzde 70’leri geçersek, Avrupa’nın da korktuğu 4. dalgadan halkımızı korumakta başarılı oluruz.İngiltere normalleşmeyi 1 ay daha erteledi. Yasakları kaldırmıyor. Vakalarda son bir haftada yüzde 79’luk artış olduğu belirtiliyor. Fransa, İngiltere’den gelecek olanlara karantina uygulanması kararı aldı. Vaka sayılarında rekor bir artışın kaydedildiği Moskova’da an itibarıyla 9 bin 120 COVID-19 vakası görüldü. Delta varyantı nedeniyle vaka sayıları son haftalarda 3’e katlandı. Biz de sonbahar ile viral enfeksiyon dönemine gireceğiz. O zamana kadar aşılamaları tamamlayabilir, toplumsal bağışıklık oranlarını yakalayabilirsek en az hasarla bunu atlatabiliriz. Umuyorum, bu hızla gidersek, ülkemizde 4. piki görmeyiz ya da belki çok küçük bir artış ile bu zorlu süreci tamamlarız.

AŞI OLAN MASKEYİ ÇIKARMALI MI?

İzmir Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu uyarıda bulundu! "1,5 metre mesafe, el yıkama, maske takma ve havalandırma gibi kurallara aynen devam etmek gerekiyor. Unutmayın ki aşılı olsanız dahi virüs alabilir, hastalığı hafif semptomlarla geçirebilirsiniz. Az da olsa bulaştırıcı olma ihtimaliniz de var. Ayrıca aşı olmayan, yaygın genç nüfus var. Hele de bizde diğer ülkelerden de fazla. Kuralları hiçe saymak için çok erken. Yüzde 70 üzeri toplumsal bağışıklık olacak ki belki o zaman maske-mesafe-hijyeni bırakacağız... Henüz o aşamaya gelmedik! Yine erken bir şekilde gevşedik! Kendimizi ve yakınlarımızı korumak istiyorsak bunlara dikkat etmek şart! Yayılmanın durdurulması için varyantın olduğu bölgelere seyahat etmekten de kaçınılmalı."

OKULLARDA DELTA VARYANTI KABUSU

COVID-19'da Türkiye'de aşılama hızla devam ederken, İsrail'de okullarda Delta varyantı görülmeye başladı. Hindistan'da vaka sayıları azalırken Rusya'da salgının durumu kötüye gidiyor.

Yorumlar