Diyarbakırlı Ramazan'dan ibretli Kur'an dersi

Diyarbakırlı Ramazan olarak bilinen bir vatandaşın video görüntüleri sosyal medyada binlerce beğeni alıyor. Kur'andaki bazı ayetlere dikkat çeken Ramazan'ın samimi anlatımı izleyenleri derin düşüncelere sevk ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Diyarbakırlı Ramazan'dan ibretli Kur'an dersi
13.02.2020 21:00

Sosyal medyada Diyarbakırlı Ramazan olarak bilinen bir vatandaşın sözleri inananları derin bir tefekküre çağırıyor.

 

İman ve itikat esaslarına ilişkin sözleri sosyal medyada gündem olan Diyarbakırlı Ramazan'ın ders gibi sözleri izleyenleri şaşırtıyor. 

İslamiyetin doğduğu yıllarda anlaşılmayan bazı Kur'an ayetlerinin bügün anlaşıldığını söyleyen gönül eri Ramazan, "Kur'an'da yanılmıyorsam Fussilet Suresi 21-22-23'te geçen bir ayet konu var. Diyor ki 'O gün el, göz, ayak konuşacak.' Yüce Allah azze ve celle 'O gün el, göz, ayak konuşacak' diyor ve ayetin devamı da var. Bizimle alâkalı olduğumuz konu bu. Allah resulü Efendimiz döneminde bu ayet anlaşılmıyordu. Tamam Sahabeler iman getiriyordu teslimiyet gösteriyordu. Ama bugün modern bilim, teknoloji çok ilerlediği için o müteşabih ayet bugün muhkem ayete dönmüş. Mesela kan tahlili, idrar tahlili, büyük abdest tahlili. Veya affedersiniz bir kılınız, bir saç tüyünüz, veya affedersiniz bir tükürüğünüzün bile iiçinde DNA'nız sizin kimliğinizi, şifrenizi okuyor, sizin kim olduğunuzu söylüyor." ifadeleriyle inananları derin bir muhakemeye davet ediyor.

Yorumlar