Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Dünya Filistin hükümeti, mevcut mali krizin çözümü için uluslararası toplumdan destek istedi

Filistin hükümeti, mevcut mali krizin çözümü için uluslararası toplumdan destek istedi

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, içinden geçtikleri mali kriz nedeniyle uluslararası topluma acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Filistin hükümeti, mevcut mali krizin çözümü için uluslararası toplumdan destek istedi
KAYNAK: AA

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Filistin konulu toplantıda konuşan Mustafa, el koyduğu Filistin yönetimine ait vergi gelirlerini geri vermesi için İsrail'e baskı yapılmasını ve bütçeye doğrudan acil mali destek paketi sağlanmasını istedi.

Filistin'e uygulanan ekonomik ablukanın, uluslararası sözleşme ve yasaları açık şekilde ihlal ettiğini belirten Mustafa, "Savaşın başlangıcından bu yana yaşanan ekonomik kriz nedeniyle kamu gelirlerimizde yaşanan ciddi düşüş ve İsrail'in vergi gelirlerimizden yasa dışı kesintiler yapması, mali kaynaklarımızın daha da tükenmesine yol açtı" dedi.

Hükümetin, Gazze'deki 2,2 milyon Filistinliyi desteklemek için acil yardım ve erken iyileşmeye yönelik kapsamlı bir plan geliştirip uygulama üzerinde çalıştığını aktaran Mustafa, hükümetin hazırladığı planın, tüm ortaklarla tam koordinasyon içinde, acil yardım ve erken iyileşme olmak üzere iki aşamalı acil müdahaleleri içerdiğini aktardı.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında 1994'te imzalanan Paris Ekonomi Protokolü gereğince İsrail yönetiminin, kontrolü altındaki sınır kapılarından Filistinliler adına topladığı vergileri, Filistin hazinesine aktarması gerekiyor.

İsrail'in Kanal 12 televizyonu, 10 Mayıs'taki haberinde, İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in, Tel Aviv tarafından Filistin yönetimi için 9 gün boyunca toplanan 46 milyon dolar vergi gelirini elinde tuttuğunu bildirmişti.

Smotrich, 22 Mayıs'ta, Norveç, İrlanda ve İspanya'nın Filistin'i tanıyacağını duyurmasının ardından "Filistin yönetimine karşı fonların kesilmesi dahil sert cezalandırıcı kararlar" alınması çağrısında bulunmuştu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İç Anadolu'da kuvvetli sağanak bekleniyor

İç Anadolu'da kuvvetli sağanak bekleniyor