Ekrem İmamoğlu hakkında suç duyurusu

CHP İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun Anıtkabir ziyareti hakkında "kamu görevini usulsüz üstlenmek" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı'nın Anıtkabir'deki o defteri usul dışı olduğu için kaldırdığını açıklamıştı.

Ekrem İmamoğlu hakkında suç duyurusu
06.04.2019 11:34

Ekrem İmamoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) 262/1 uyarınca "kamu görevini usulsüz üstlenmek" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

İmamoğlu hakkında, resmi kurumlara göre seçim sonuçları kesinleşmeden ve mazbatasını almadan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı unvanını kullanıp Anıtkabir Özel Defteri'ne imza atmasının TCK 262/1 uyarınca "kamu görevini usulsüz üstlenmek" suçunu oluşturması gerekçesiyle Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

"İTİRAZLAR NETLEŞMEDEN ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ'Nİ İMZALADI"
Suç duyurusu dilekçesini Samsun Adliyesi'ne götüren Avukat Elif Özge Çankaya, Ekrem İmamoğlu'nun 31 Ocak 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimine İstanbul'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldığını söyledi.

ANITKABİR'DEKİ DEFTER KALDIRILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş ve hem ziyaret hem defterin imzalanmasına ilişkin açıklama yapmış ve şunları söylemişti:

"Bir şeye özellikle dikkat edeceğim. Bir Anıtkabir olayı yaşandı, İstanbul'dan beyefendi çıkıyor gidiyor, mazbatasını almadan gidiyor. Anıtkabir protokolünden haberi yok. Defterin nasıl yazılacağını da bilmiyor. Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan çekti, aldı."

 

 

Yorumlar