Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemi çoğu kişi bilmiyor

Elektrik fiyatlarına gelen zamlar sonrasında doğru tüketim daha da önem kazandı. Bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek elektrik enerjisi tüketimini azaltmak mümkün. Özellikle akıllı sayaçlarla birlikte üçlü tarifeye geçmek ve doğru zamanda doğru aleti kullanmakla yüzde 50’ye yakın tasarruf mümkün!

Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemi çoğu kişi bilmiyor - Sayfa 1

Fiyatların artmasıyla birlikte elektriğin doğru kullanımı daha da önem kazandı. Birkaç ayrıntıya dikkat edip daha az elektrik harcamak mümkün mü?

1 28
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemi çoğu kişi bilmiyor - Sayfa 2

Hürriyet'ten Sefer Levent CLK Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytaç’a sordu. Aytaç, tüketiciyi bilinçlendirmek için yaptıkları çalışmaların bir bölümünü paylaştı. Aytaç, “Enerjinin verimli kullanılması, bir yandan ithal kaynaklardan temin edilen enerjiyi azaltarak ülke ekonomimize ve cari açığa katkı sağlaması, diğer yandan tüketilen enerji miktarının düşürülerek aile bütçesinin korunmasına destek olması sebebiyle önemli” diyor.

2 28
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemi çoğu kişi bilmiyor - Sayfa 3

Aytaç haklı. Türkiye’de elektrik üretiminde kullanılan ithal kaynakların payı eskiden yüzde 60’ların üzerindeydi. Yapılan yatırımlar sayesinde bu pay, 2019 itibariyle yüzde 40’ların da altına inmiş durumda.

3 28
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemi çoğu kişi bilmiyor - Sayfa 4

Ali Erman Aytaç yine de 4 milyar dolar seviyelerinde bir kaynağın yurtdışına gittiğini hatırlatıyor ve bu nedenle enerji tasarrufunun önemine dikkat çekiyor. Aytaç, “Yaşam konforunu azaltmadan, yapacağımız küçük değişikliklerle büyük sonuçlar elde edebiliyoruz, yeni teknolojilerin kullanımı ve bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz buna kolaylıkla imkan sağlıyor.

4 28