Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarda Kur'an-ı Kerim'e yönelik saygısızlığa da sert tepki göstermiş Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin "farklı bir mesaj verebiliriz" açıklaması yapmıştı. "Bu mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak" diyen Erdoğan, Finlandiya'yı İsveç ile aynı hatayı yapmaması konusunda uyarmıştı. 

FİNLANDİYA'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya'ya NATO üyeliği için 'evet' sinyalinin ardından Finlandiya'dan ilk açıklama geldi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile temasa geçildiğini söyledi.

Finlandiya'nın hem Cumhurbaşkanlığı hem de Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto aracılığıyla Türkiye ile temasa geçtiğini bildiren Sauli Niinistö, "Dışişleri Bakanı Haavisto ile bu konuda mutabık kaldık. Kabinem Erdoğan'ın danışmanıyla, Haavisto da Türk Dışişleri Bakanı ile ön görüşmelerde bulundu" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İsveç’te ırkçı Rasmus paludan’ın Kuran-ı Kerim’i yakması ve PKK’lı grupların Erdoğan’ı hedef alan provokasyonları sonrası NATO tartışmaları eşliğinde İsveç ve Türkiye’nin ilişkileri gerilmişti. 24 Ocak’ta İsveç ve Finlandiya ile düzenlenen NATO’ya katılım için üçlü mekanizma toplantıları, Ankara’nın talebi üzerine süresiz şekilde iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir programda İsveç ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı programda İsveç Kralı Demirbaş Karl'ın Osmanlı'ya sığınması ve İsveç ile ilgili bir soruya şu cevabı vermişti:

 "İşte orada tabii bir eksik var. İsveç Başbakanı Osmanlıca'yı bilmiyor. Türkçe'yi hiç bilmiyor. Biz tabii kendisine. Bunları bir şekilde anlattık. Dedik ki bak eğer siz illa NATO diyorsanız NATO'ya girebilmeniz için bu teröristleri bize iade edeceksiniz. Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz 120 kişilik bir liste verdik kusura bakmayın ve tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık kendilerine göre dalga geçiyorlar."

“İSVEÇ ŞOK OLACAK”

"Bunlar Türkiye'yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki yani 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil. Bak ben bu akşam buradan bir şey söyleyeyim. Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz ve Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şoke olacak" 

Editör: Ferhat Erdemir