Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini içeren kanun teklifi, AK Parti milletvekillerinin imzasına açıldı.

EYT konusunu çözüme kavuşturacak kanun teklifi, AK Parti TBMM Grubu'nda milletvekillerinin imzasına sunuldu. Teklifin, kısa süre içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

EYT'nin yanı sıra kamu borç yapılandırması, organize sanayi bölgeleri ile tarımla ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifleri de milletvekillerinin imzasına açıldı.

EYT TEKLİFİ BU HAFTA MECLİS'E GELEBİLİR
Pzartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT teklifi ile ilgili teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis'e gelebileceğini söylemişti. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise teklifi cuma ya da pazartesi sunabileceklerini söyledi.  

EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?
EYT'lilerin ilk maaşlarını ne zaman alacağına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin,  "EYT'lilerin Martın 1'inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis'ten çıkacak diye düşünüyorum." dedi.

EYT’DE 9 EYLÜL 1999 TARİHİ ESNETİLEBİLİR Mİ?
Bakan Bilgin, "EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Olmaz, çünkü EYT dediğimiz şey, 8 Eylül'de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın." 

STAJYER VE ÇIRAKLAR EYT KAPSAMINA ALINACAK MI?
EYT konusunda stajyer ve çırakların durumuna ilişkin soru üzerine Bilgin, emeklilik için "prim gün sayısı", "yıl sayısı" ve "yaş" şartlarının bulunduğunu hatırlattı.

Vedat Bilgin, EYT düzenlemesi ile yaş şartının kaldırıldığını dile getirerek, stajyer ve çıraklar konusunda şöyle konuştu:

"Staj yapanlar, iş yerinde çalışma ilişkisi kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Dolayısıyla işveren onlar için prim ödemiyor. Yani onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sağlık sigortası yatırıyor, koruyucu sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada öyle bir karışıklık var. Borçlanma vesaire bunlar söz konusu değil. İşvereniniz kim olacak, kimin adına borçlarınızı yatıracaksınız? Yani iş akdinin gerektirdiği şartların ve standartların hiçbirisi onlarda söz konusu değil."

EYT'DE YAŞ SINIRI YOK
8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanları kapsayacak olan EYT konusunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. Kadınların 20, erkeklerin 25 hizmet yılı bulunması şartlar arasında yer alıyor. EYT düzenlemesinden 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacak. 

EYT'lilerin kıdem tazminatı konusunda Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) işverenlere destek verilecek. EYT yasasıyla emekli olup kıdem tazminatı alan fakat işine devam etmek isteyenlere özel 5 puan SGK destek primi indirimi yapılacak.

BAŞVURU E-DEVLETTEN
EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak.

Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvurular, e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.