Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi, Meclis Başkanlığına sunuldu. 

Teklif ile 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişi olan çalışanların yaş şartı kaldırılıyor.

Emeklilik hakkı kazanıp çalışanların çalışmaya devam etmeleri halinde sigorta prim desteği verilecek.

İl özel idareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşlarda işçi statüsüne geçirilenlerin emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kurum ve kuruluşlarda çalışmaya devam edebilecekler.

EYT’Lİ EMEKLİ AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞABİLİR Mİ?

EYT düzenlemesine ilişkin taslak metinde emekli olduktan sonra aynı iş yerinde ve emekli olduktan sonra başka iş yerinde çalışmak isteyenleri ilgilendiren önemli bir madde yer alıyor.

EYT'Lİ OLUP AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMA ŞARTI NEDİR?

Taslak metinde, EYT ile emekli olanlar aynı iş yerinde 10 gün içinde çalışmaya başladıkları takdirde yüzde 5 oranında SGK prim indirimi hakkından yararlanabilecek. Belirtilen gün sınırını geçirdikten sonra aynı iş yerinde çalışmak isteyenler ise bu indirimden faydalanamayacak.

SGK DESTEK PRİM İNDİRİMİ KAÇ KAZ UYGULANACAK?

Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam edenler baş bir iş yerine geçtiklerinde ise sosyal güvenlik destek priminden ikinci kez yararlanamayacak. Yani SGK destek primi hakkı EYT ile emekli olduktan sonra 10 gün süre içerisinde aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlere sadece bir kez verilecek. Belirtilen 10 gün süre içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlayan kişi başka iş yerine geçerse indirim uygulanmayacak.

SGK destek primi şartıyla EYT yasası yürürlüğe girdiğinde işverenlerin tecrübeli çalışanlarını kaybetmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

Editör: Ferhat Erdemir