Fatma Girik neden öldü, hastalığı neydi? Fatma Girik kimdir, kaç yaşında öldü?

Fatma Girik neden öldü, kaç yaşında öldü? Usta sanatçı Fatma Girik'in hayatını kaybettiği haberlerinin ardından pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Türk sinemasına kazandırdığı filmler ve yapımlar ile tanınan Fatma Girik, oyunculuk kariyerinin yanı sıra Kemal Sunal'ın oynadığı pek çok filmde senaristlik ve yapımcılık da üstlenmiştir. Fatma Girik'in vefatının ardından pek çok ünlü isimden de taziye mesajı geldi. Peki Fatma Girik kimdir, kaç yaşında öldü?

Magazin
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Fatma Girik neden öldü, hastalığı neydi? Fatma Girik kimdir, kaç yaşında öldü?

Sağlık sorunları bir süredir devam eden Fatma Girik, bu sabah hayata veda etti.  Yeşilçam'ın usta oyuncusu Fatma Girik yaşamını yitirdi. '4 yapraklı yonca'lardan biri olan Girik'in vefatının ardından sevenleri yasa boğulurken sıklıkla "Fatma Girik neden öldü? Fatma Girik kimdir, kaç yaşında öldü?" sorularına cevap aranıyor. 

FATMA GİRİK ÖLÜM NEDENİ, NEDEN ÖLDÜ?

Girik'in tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada ise,"Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik, Kovid 19'a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen, çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Fatma Girik'in ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz."denildi.

fatma girik

FATMA GİRİK KİMDİR?

Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk oyuncu, eski siyasetçidir.

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da doğdu. Cağaloğlu Kız Lisesi'ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi. Leke'yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180'den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

FATMA GİRİK ALDIĞI ÖDÜLLER

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

 

Yorumlar