Futbol dünyasının IQ'su en yüksek isimleri: Galatasaray'ın yeni transferi de listede! İşte sıralama

Futbol hayatımıza renk katan, güzel bir oyun... Futbolcular ve teknik adamlar ise bu oyunun en önemli aktörleri. Genellikle futbol dünyasının içindeki isimler kültürel birikimleri ve eğitimleri açısından hafifsenirler. Ancak bu genel futbolcu tipinin çok dışında olan isimler de mevcut. İşte futbol dünyasında eğitim ve zekaları ile fark yaratan 11 isim...

Futbol dünyasının IQ'su en yüksek isimleri: Galatasaray'ın yeni transferi de listede! İşte sıralama - Sayfa 1

1. Socrates (Tıp ve Felsefe)

İsmini Antik Yunan'ın büyük filozofundan alan Socrates, Dünya ve Brezilya futbol tarihinin en büyük futbolcularından biri olmasının yanı sıra tıp doktoru ve adaşı gibi de felsefeci. Politik kimliği ile de öne çıkan Socrates felsefe doktorasına sahip.

Futbol dünyasının IQ'su en yüksek isimleri: Galatasaray'ın yeni transferi de listede! İşte sıralama - Sayfa 2

2. Frank Lampard (150 IQ)

Chelsea ile özdeşleşen Frank Lampard, dünyanın en yüksek IQ sahibi insanları bir araya toplayan MENSA birliği tarafından yapılan teste göre 150 IQ puanına sahip. (Einstein 160). Üniversite mezunu olmasa da prestijli bir okul olan Brentwood School'u çok yüksek bir ortalama ile bitiren Lampard, eski takım arkadaşları tarafından da 'profesör' diye anılıyordu.

Futbol dünyasının IQ'su en yüksek isimleri: Galatasaray'ın yeni transferi de listede! İşte sıralama - Sayfa 3

3. Arsene Wenger (Ekonomi)

Bir başka 'profesör' lakaplı futbol adamı ise Arsenal'in efsane hâline gelen menajeri Arsene Wenger. Futbolculuk geçmişi çok parlak olmasa da genç yetenekleri keşfetmesiyle meşhur olan Wenger, Strasbourg Üniversitesi'nden 'ekonomi' alanında yüksek lisans derecesi sahibi. Wenger aynı zamanda 7 yabancı dil konuşuyor.


Futbol dünyasının IQ'su en yüksek isimleri: Galatasaray'ın yeni transferi de listede! İşte sıralama - Sayfa 4

4. Steve Palmer (Yazılım Mühendisliği)

Futbol kariyeri boyunca defans oyuncusu olarak Ipswich Town, Watford, Queens Park Rangers gibi takımlarda top koşturan Palmer, dünyaca meşhur Cambridge Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği eğitimi aldı.