Gemi kazası ortaya çıkardı! BM hemen harekete geçti

"Ever Given" adlı dev geminin karaya oturması Süveyş Kanalı'nın kapanmasına neden oldu. Şimdi ise, bölgede ikinci bir kanal açılması fikri gündeme geldi.

Google Haberlere Abone ol
Gemi kazası ortaya çıkardı! BM hemen harekete geçti
01.04.2021 13:39

Dünya deniz taşımacılığının adeta bel kemiği olan Süveyş Kanalı, bir hafta süreyle Ever Given isimli geminin karaya oturması nedeniyle kapandı.

Yolun kapanması nedneiyle taşımacılık trafiği durma noktasına gelirken, oluşan ekonomik zarar henüz hesaplanamadı.

Yeni bir krizin oluşmaması adına harekete geçen BM, İsrail-Mısır sınırında Süveyş'e alternatif bir kanal açılması planını gündeme getirdi.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre BM yetkilileri, bu güzergahta yeni bir kanalın açılması için harekete geçtiği ifade edildi. Akabe Körfezi'nde açılması planlanan kanal, Süveyş'e alternatif olacak. inceliyor.

"Beş yıl içerisinde"
Daha önce BM adına bu konuda fizibilite çalışması yapan OFP Lariol adlı uluslararası tünel açma şirketi, "2'nci Süveyş"in beş yıl içinde kazılabileceğini açıklamıştı.

Çalışmayı yürüten ekipten Iver Shovel, "Süveyş Kanalı'nda kazı çalışmalarının başladığı 1850'lerden bu yana teknoloji önemli ölçüde değişti" dedi.

Shovel, "Yeni kanalla ilgili sorun, buraya su verilmesiyle Akdeniz'deki su seviyelerinin hafif şekilde düşmesi, daha geniş ve uzun sahillerin ortaya çıkması olasılığı" diye konuştu.

BM komisyonu çalışmalardan haberdar
Guardian, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın BM Ticaret Yolları Komisyonu tarafından yürütülen çalışmalardan haberdar olduğunu aktardı.

Gazeteye göre bir hükümet yetkilisi, İngiltere'nin bu projede rol oynamaya hazır olduğunu belirterek "Bu konuda uzmanlığımız var ve Kuzey İrlanda için hazırlanan taslak planlarımızı paylaşabiliriz" dedi.

Geçmişte de gündeme gelmişti
Daha önce Suriye ve Irak'tan geçecek yeni bir kanal açılması önerisi tehlikeli bulunarak reddedilmişti.

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12'si, Akdeniz'ı Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

1869'da açılan, yılda 19 bin geminin kullandığı, Asya ile Avrupa arasındaki en kısa deniz yolu olan 193 kilometre uzunluğundaki kanalın bir hafta süreyle kapanması Avrupa'ya mal sevkiyatına sekte vurmuştu.

Yorumlar