Görenler şaştı kaldı! Bin yıldır bozulmadan öylece duruyorlar

Aksaray Müzesi'nde sergilenen 9. ve 11. yüzyıla ait insan ve hayvan mumyaları özel cam vitrinlerde bozulmadan korunurken, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Görenler şaştı kaldı! Bin yıldır bozulmadan öylece duruyorlar - Sayfa 1

Aksaray'da müzede sergilenen 9. ve 11. yüzyıla ait insan ve hayvan mumyaları aradan yüzlerce yıl geçmiş olmasına rağmen bozulma olmadan korunurken, sergilendikleri özel cam vitrinlerde ziyaretçilerini bekliyor.

Görenler şaştı kaldı! Bin yıldır bozulmadan öylece duruyorlar - Sayfa 2

Tarihi ve kültürel varlıklarıyla geçmişte birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray'da yapılan kazı çalışmalarında elde edilen mumyalar aradan yüzlerce yıl geçmiş olmasına rağmen bozulmadan korunuyor.

Görenler şaştı kaldı! Bin yıldır bozulmadan öylece duruyorlar - Sayfa 3

11 tanesi çocuk ve yetişkin, 2'si kedi olmak üzere toplam 13 mumyanın bulunduğu Aksaray Müzesinde bu mumyalar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan özel klimalı cam vitrinlerde sergileniyor.

Görenler şaştı kaldı! Bin yıldır bozulmadan öylece duruyorlar - Sayfa 4

Belirli aralıklarla yetkililer tarafından bakımları yapılan mumyalar özel klimalı vitrinler sayesinde yazın serinletilerek, kışın da gerektiği kadar ısıtılarak korunuyor. Özel koruma sayesinde bozulmadan korunan mumyalar ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.