Milyonlarca memur ve emekli, enflasyon rakamlarını yakından takip ederken, TÜFE'deki son gelişmeler önem kazanıyor. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan 4 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşti. Bu durum, memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısına ilişkin zam oranını merakla beklemelerine neden oldu. Kasım ayı enflasyon rakamları Pazartesi günü açıklanacak ve bu, memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısındaki 5 aylık zam oranının netleşmesini sağlayacak. 3 Ocak'ta açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla zam oranı tam anlamıyla belirlenecek.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan bu kesim, bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak. Ekim sonu itibarıyla enflasyon rakamı yüzde 22'yi aşmış durumda, ancak net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisiyle belirlenecek. Bu durum, memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15 toplu sözleşme zammını alacakları anlamına geliyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum farklı. Bu kapsamdaki emekliler, 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında dört aylık veri açıklandığı için şimdiden yüzde 29,41'lik zam imkanı doğdu. Yılın kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ

Ekonomistler, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 3,68 artacağını tahmin ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon verilerini 4 Aralık Pazartesi saat 10.00'da açıklayacak.

Editör: Ferhat Erdemir