Grip aşısı için geç kalmayın uyarısı! Kimler ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor? İşte detaylar...

Prof. Dr. Gamze Varol, erken grip aşısı olup bağışıklık kazanmanın, hastalığı geçirme olasılığını azalttığını bildirdi. Öte yandan risk grubunda olanlar, aile hekimlerinde aşılarını ücretsiz yaptırabiliyor

Grip aşısı için geç kalmayın uyarısı! Kimler ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor? İşte detaylar... - Sayfa 1

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, ekim ayının başlamasıyla solunum yolu enfeksiyonu yapan virüslerin arttığı döneme girildiğini söyledi.


Grip aşısı için geç kalmayın uyarısı! Kimler ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor? İşte detaylar... - Sayfa 2

HAVA SICAKLIĞI DEĞİŞİYOR, HASTALIK RİSKİ ARTIYOR

Hava sıcaklığı değişikliklerinin hastalığa yakalanma riskini artırdığını belirten Varol, "Grip mevsimine girdik diyebiliriz. Birçok kişi burun akıntısı, göz yaşarması, hapşırma gibi grip belirtileriyle karşılaşıyor. Gripten korumak için salgın döneminde yaptığımız şeyleri yapmalıyız. Çünkü havalar soğuyor, artık daha kapalı ortamlardayız.

Grip aşısı için geç kalmayın uyarısı! Kimler ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor? İşte detaylar... - Sayfa 3

Salgın azaldığı için insanlar artık maske takmıyor ama o maske bizi sadece salgından değil gripten de koruyacaktır. O yüzden ben maskenin çıkartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kapalı ortamlarda maske yine takılmalı." dedi.

Grip aşısı için geç kalmayın uyarısı! Kimler ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor? İşte detaylar... - Sayfa 4

BU ÖNERİLERLE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Varol, el yıkama ve mesafe kurallarına uyulması gerektiğini ifade ederek, iyi beslenme, doğru havalandırma, egzersiz yapmanın kişileri kışa hazırlayacağını ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendireceğini dile getirdi.