Herkes tarlasındaki ürünü onun için bozdu: Çok para kazandırıyor

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2015 yılında başlanan tropikal meyve üretimi, yatırımlarla 16 bini örtü altı olmak üzere 20 bin dekarlık alana yayıldı. Muzun yanı sıra son bir yıl içerisinde ilçede örtü altında 'ejder meyvesi' olarak bilinen pitaya meyvesinin de ekim alanı, bir yılda bin dekarı aştı.

Herkes tarlasındaki ürünü onun için bozdu: Çok para kazandırıyor - Sayfa 1

Kilosu 40 lirayı bulan meyvenin üreticisi, pazar alanı genişliği ile fiyat cazibesinden dolayı portakal ve mandalina üretimi yapılan narenciye ile nar üretilen bahçelerini bozarak, ejder meyvesi yetiştirmeye başladı.


Herkes tarlasındaki ürünü onun için bozdu: Çok para kazandırıyor - Sayfa 2

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 530 otel, yaklaşık 200 bin yatak kapasitesi ve 64 kilometrelik sahiliyle Türkiye'nin en büyük turizm destinasyonu olan Manavgat, tarımsal üretimle de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.


Herkes tarlasındaki ürünü onun için bozdu: Çok para kazandırıyor - Sayfa 3

Tarımsal üretimde geleneksel metotların yanı sıra seracılıkta da önemli başarılar kazanan Manavgatlı üretici, tropikal meyve üretiminde Türkiye'de öncü olmaya başladı.


Herkes tarlasındaki ürünü onun için bozdu: Çok para kazandırıyor - Sayfa 4

2015 yılında başlanan tropikal meyve üretimi, yatırımlarla 16 bini örtü altı olmak üzere 20 bin dekarlık alana yayıldı. 2014 yılında 21 dekar serada deneme amacıyla başlanan muz üretimi ise 15 bin dekarlık kapalı alanda gerçekleştiriliyor.