Mübarek üç ayların sonuncu Ramazan’a sayılı günler kaldı. İslam âleminde Ramazan ayının heyecanı yaşanıyor. On bir ayın sultanı Ramazan’da ibadetler yapılacak, oruçlar tutulacak ve yardımlaşma zirve noktasına ulaşacak. Herkes doğal olarak ilk orucun ne zaman tutulacağını, sahura ne zaman kalkılacağını merak ediyor. Vatandaşlar iftar ve sahurluklar için alış verişi telaşı yaşıyor.

Ramazan ayı 23 Mart günü başlayacak son oruç ise 20 Nisan günü tutulacak Ramazan Bayramı’nın 1. günü 21 Nisan’da idrak edilecek.

Ramazan ayı sabır, ibadet, rahmet, mağfiret, yardımlaşma, kardeşlik ve bereket ayıdır. İslam dünyasında büyük bir coşku ve heyecanla karşılanan Ramazan’da mukabeleler yapılır, bol bol ibadet ve hayır işlerinde yoğunlaşılır. Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi bulunur. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Kadir Gecesinde indirilmeye başlanmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi ile ilgili olarak, 97. Sure olan Kadir Suresi'nin ilk üç ayetinde; “Şüphesiz, biz O'nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır” buyrulmuştur.

2023 RAMAZAN AYI TAKVİMİ

Ramazan Başlangıcı - 23 Mart Perşembe

Kadir gecesi - 17 Nisan Pazartesi

Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

İL İL İMSAKİYE İÇİN TIKLAYINIZ