İsrail’de Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı

İsrail’de 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı.

Google Haberlere Abone ol
İsrail’de Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı
02.06.2021 23:58

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun rakipleri, 12 yıllık Netanyahu dönemine son verecek bir koalisyon hükümeti kurulmasında anlaştı. Netanyahu karşıtı koalisyon hükümetine Yesh Atid, Blue and White, Yisrael Beytenu, Yamina, New Hope, Labour, Meretz ve Birleşik Arap Listesi tarafından destek verildi.

İsrail'de Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ra'am) ve 7 parti Binyamin Netanyahu karşıtı koalisyon hükümeti kurmayı kabul ettiğini duyurdu.

NETANYAHU İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNDÜ
İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Ra'am Partisi, merkezdeki Gelecek Var Partisi (Yesh Atid) lideri Yair Lapid'in yürüttüğü koalisyona katılacaklarını açıkladı. Böylece, İsrail'de 12 yıldır başbakanlık yapan Binyamin Netanyahu'nun olmadığı bir hükümetin kurulma olasılığı güçlendi.İsrail'de milliyetçi Naftali Bennett koalisyon hükümetinin başbakanı olacak.

İSRAİL'DE SON 2 YIL İÇİNDE 4 KEZ SEÇİM YAPILDI
İsrail'de 23 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimde hiçbir parti, hükümeti kurmak için gerekli olan 61 milletvekili sayısına ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Rivlin, ilk önce Başbakan Benjamin Netanyahu'yu koalisyon hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Netanyahu'nun başarısız olmasının ardından hükümeti kurma görevi muhalefet lideri Yair Lapid'e verildi.

Ülkede son iki yıl içinde 4'üncü kez erken genel seçime gidildi.

Yorumlar