İşte Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli yer

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de girilmesi yasak olan bölgeler var. Bu bölgeler arasında bazıları mevcut ki duyanların bile ayaklarını geri geri götürüyor. İşte Plüton Kapısı'ndan Tarsus'taki gizemli kırmızı eve kadar, Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli bölge.Türkiye, hem coğrafi yapısı da hem de arkeolojik zenginliği nedeniyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri arasında yer alıyor. İşte tüm Türkiye'nin merak ettiği, girilmesi yasak olan 9 gizemli bölge...

İşte Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli yer - Sayfa 1

9. Plüton'un Kapısı: Frigyalılar döneminde Hiyerapolis adı verilen antik kentte yer alan kapı, bir dönem Romalıların ölüm tanrısı Plüton'a adanmıştı. Antik tarihçi Strabon, bir keresinde burayı ziyaret edip, "İçeri giren her hayvan anında ölümle karşılaşıyor. İçeri bir kaç serçe fırlattım ve hepsi son nefesini verdi" yorumunda bulunmuştu.1965'te keşfedilen kapı hakkındaki hikayelerin birer şehir efsanesinden fazla olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları buradaki karbondioksit yoğunluğunu ölçtüğünde, gündüz güneşin gaz dağıttığını, gece sıcaklık düşüp karbondioksit havadan daha ağır olduğunda da karbondioksitin de yere çökerek ölümcül bir göl oluşturduğunu fark ettiler.Şafak vaktinde yerden 40 cm yükseğindeki havada karbondioksit oranı yüzde 35'i buluyor. Bu da insanları bir kaç derecede öldürmeye yetecek kadar yüksek.

İşte Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli yer - Sayfa 2

8. İmralı Adası: Kenya'da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan PKK elebaşı Öcalan bu adada bulunuyor. Bu ada, olası tehditlere karşı tam 700 komando tarafından korunuyor.Sivil gemilerin adaya 3 milden fazla yaklaşmasına izin verilmiyor.

İşte Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli yer - Sayfa 3

7. Kozmik Oda: Kozmik odalar bir ülkenin kara kutusu gibidir. Burada genellikle devletin en önemli sırları bulunur. Genel Kurmay Başkanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Kurumu'na bağlıdır. Mühürlü kozmik odaların kapısı, yüz ve parmak izi tanıyan 17 haneli şifrelerle açılıyor.Çok sınırlı sayıda personelin girmek için yetkili olduğu odada, olası savaşlarda ülke için önemli insanların nasıl ve nerede korunacağına dair detaylar yer alıyor.

İşte Türkiye'de girilmesi yasak olan 9 gizemli yer - Sayfa 4

6. İncirlik Hava Üssü: İncirlik Hava Üssü, Adana ili sınırları içerisinde şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İnşasına Türkiye'nin NATO üyeliğinden 1 yıl önce.1951 yılında Amerika Mühendislik Grubu tarafından başlatılan çalışmalar sonucunda 1954 yılında açıldı.İlk etapta ABD Hava Kuvvetleri'nin olağanüstü durumlarda konuşlanma ve orta ile üst düzey yoğunluktaki bombardımanlarda yer alan savaş uçaklarının bakımının yapılması ön görülüyordu. Ancak 1980'li yılların ardından üstte önemli iyileştirmeler yapıldı. ABD kaynaklarına göre bugün burada yaklaşık 2800 Amerikan askerinin bulunduğu belirtiliyor. Bu üs, NATO açısından çok önemlidir.İncirlik Üssü'nde yer altında bulunan depolarda, yaklaşık 50 adet B61 hidrojen bombası tutuluyor.