İtikaf nedir, nasıl yapılır, hangi dualar okunur? Kadınlar itikafa girebilir mi?

Ramazan ayının son günlerine girildiğinde itikâf Müslümanların en çok araştırdığı konulardan biri oluyor. Beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durmak anlamına gelen itikafın nasıl yapıldığı araştırılıyor.

Google Haberlere Abone ol
İtikaf nedir, nasıl yapılır, hangi dualar okunur? Kadınlar itikafa girebilir mi?
04.05.2021 11:57

Ramazan ayının son 10 güne itikafa girmek Müslümanlar arasında en güzel geleneklerden biri olarak biliniyor. Koronavirüs nedeniyle bu sene tam kapanma sürecine denk gelen itikaf günlerinin evlerde yapılması gündeme geldi. Manevi bir arınmaya vesile olan itikaf ile ilgili merak edilenler haberde.

 İstanbul Müftü Yardımcısı Hüseyin Demirhan, itikafın beş vakit namaz kılınan bir mescit veya mescit hükmündeki bir yerde ibadet niyetiyle ve belirli kurallara uyarak, belirli bir süre durmak olduğunu söyledi.

İtikaf hakkında açıklamalarda bulunan Demirhan, şunları söyledi:

"İtikaf, insanın nefsani arzulardan sıyrılmasına ve dünyevi meşgalelerden uzaklaşmasına vesile olur. Böylece kişi, genel anlamda hayatın anlamı üzerinde tefekkür etme ve manevi bir ufka erişme imkanı bulur. Vaktini namaz, Kur'an tilaveti, dua, zikir ve tefekkür gibi ibadet ve taatlerle değerlendirir."

İTİKAF NASIL YAPILIR, HANGİ DUALAR OKUNUR?

Geçen yıl olduğu gibi bu sene de Koronavirüs önlemleri nedeniyle Müslümanların camilerde itikafa giremediğini dile geitren Demirhan şöyle konuştu:

"Normal dönemlerde itikafın yapıldığı yerin mescit olması esastır. İtikafın camilerde yapılması esas olmakla birlikte salgın hastalık gibi mücbir sebepler durumunda kadınların evlerde, erkeklerin de evlerinin mescit edindikleri bir odasında şartlarını gözeterek itikafa girmeleri bazı alimlerimizin görüşleri doğrultusunda caiz görülmüştür.

 Bir Müslüman, evinin mescit edindiği bir odasında itikafa girerek, Kur'an okumak, namaz kılmak, tövbe, istiğfar, dua etmek, Kelime-i Tevhid ve tekbir getirmek, nefis muhasebesi yapmak, Allah'ın varlığı birliği ve kudreti hakkında tefekkür etmek, gereksiz söz ve işlerden uzak kalmak suretiyle Peygamberimizin bu güzel sünnetini ihya edebilir. Şu kadar var ki mücbir sebeplerin ortadan kalkması durumunda erkeklerin evde itikaf yapması caiz değildir."

itikafnedir

KADINLAR İTİKAFA GİREBİLİR Mİ?

 Demirhan, itikafa girecek kişinin mescitte yemek yiyip içtiğini, istirahat ettiğini, burada giderilmesi mümkün olmayan zaruri ve doğal ihtiyaçları için dışarı çıkabildiğini söyledi.

İhtiyacı giderdikten sonra hemen itikaf mahalline geri dönülmesi gerektiğini dile getiren Demirhan, şöyle konuştu:

"Yılın herhangi bir zamanında itikafa girmek mümkün olmakla birlikte ramazanın son 10 gününde itikaf daha faziletlidir. Nitekim Allah Resulü, Medine'ye hicretten sonra vefatına kadar ramazanın son 10 gününde itikafa girmiş, hanımları ve birçok sahabe de onunla beraber itikaf yapmışlardır. Camide itikaf, erkeklere mahsustur. Kadınlar ise evlerinin namaz kılmak üzere belirledikleri bir odasında itikafta bulunabilirler. Şafi mezhebine göre ise mescit dışında itikaf caiz değildir."

Demirhan önceki yıllarda, İstanbul'da belirlenen camilerde, dünya ve Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen birçok Müslümanın itikafa girdiğini söyledi.

 

Yorumlar