Kalp krizi ölümlerinde büyük artış: Kritik uyarı geldi! Eğer bu olursa...

Son dönem artışı gösteren kalp krizi rahatsızlığına ilişkin önemli uyarılar yapılmaya başlandı. Kalp krizi yaşanmadan ortaya çıkan bazı semptomlar önlem almanıza yardımcı olabilir.

Kalp krizi ölümlerinde büyük artış: Kritik uyarı geldi! Eğer bu olursa... - Sayfa 1

Endişe verici bulgu, kalp krizinden kaynaklanan altı ölümden birinde uyarı işaretlerinin gözden kaçmış olabileceğini öne süren bir çalışmadan çıktı.


Kalp krizi ölümlerinde büyük artış: Kritik uyarı geldi! Eğer bu olursa... - Sayfa 2

Bu çalışmada araştırmacılar, 2006 ile 2010 yılları arasında İngiltere'de kalp krizi geçirdiği kaydeden 446.744 kişinin kayıtlarının yanı sıra 135.950 kalp krizi nedeniyle vefat eden kişinin hastaneye yatış geçmişini incelediler. Kayıtlarda, kalp krizinden ölen hastaların son dört hafta içinde hastaneye yatıp yatmadığı, yatmışsa ana nedene ek olarak kalp krizi belirtilerinin ana başvuru nedeni (birincil tanı) olarak kaydedilip kaydedilmediği incelediler.


Kalp krizi ölümlerinde büyük artış: Kritik uyarı geldi! Eğer bu olursa... - Sayfa 3

Kalp krizinden ölen 135.950 hastanın yaklaşık yarısı önceki dört hafta içinde hastaneye yatmadan vefat ederken ve yaklaşık yarısı ise hastaneye kaldırıldıktan sonraki dört hafta içinde vefat etmiştir. Kalp krizinden ölen hastaların 21.677'si (yüzde 16 veya altıda biri) önceki dört hafta içinde hastaneye kaldırılmıştır, ancak hastane kayıtlarında kalp krizi semptomlarından bahsedilmemektedir.


Kalp krizi ölümlerinde büyük artış: Kritik uyarı geldi! Eğer bu olursa... - Sayfa 4

Yazarlar, bu hastalardan bazılarında ölümden bir ay önceki sürecinde görülen bayılma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirli semptomlar olduğunu, ancak doktorların bunların yaklaşmakta olan ölümcül bir hastalığa işaret etme olasılığının farkında olmayabileceklerini söylediler. Çünkü kalpte belirgin bir hasar olmadığı için doktorların bu durumu kalp krizine bağlayamıyorlardı.