Kar depremi tetikler mi? Uzman isim kritik detayı duyurdu

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteroloji ve Afet Yönetim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 'Kar yağışı depremi tetikler mi?' tartışmalarına ilişkin konuştu.

Google Haberlere Abone ol
Kar depremi tetikler mi? Uzman isim kritik detayı duyurdu
08.02.2020 09:25

Günlerdir uyarısı yapılan yoğun kar yağış uyarısı yapılıyor. Ancak kentin yüksek kesimleri dışında birkaç dakika süren atıştırmalar haricinde kar ortada görünmüş değil.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteroloji ve Afet Yönetim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sosyal medyadan beklenen kar yağışına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

İlk tweetinde "Ctesi sabahı inşallah kar yağacak, kestane ve salepleri hazırlayın." diyen Kadıoğlu, tahminini "Büyük ihtimalle bu gece yarısından itibaren İstanbul'da kar var. Sabah kara uyanırız" sözleri ile sürdürdü.

Şu ana kadar kar yağmamasına ilişkin olarak attığı esprili mesajında "Rüzgar aynı ama sıcaklık düşüşü durdu ve hatta yükselişe gecti. Ne oldu ya! Kapatın pencereler filan. Böyle yaparsanız İstanbula kar yağmaz tabi" diyen Prof. Kadıoğlu, kar yağacağına dair ısrarını şu sözlerle sürdürdü:

"Ben inat ettim bu hafta sonu kar bekliyorum hala. Özellikle cumartesi sabah"
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun kar yağışına ilişkin son tweetinde ise deprem faylarıyla olan ilişkisine değindi. Kadıoğlu, "Evet kar faylara baskı yapar ve kırıklarını örter. Böyle baskı altında zinhar gizli gizli zelze yapabilirler. Bunu gökten hiç anlamayan hep kafası yerde fay kırığı arayıp karda bulamayan yer bilimciler de bilmez maalesef" dedi.

Yorumlar