Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı?

Trafik kanunlarına göre her yıl kış aylarında ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Lastikçilerde kış lastiği mesaisi sürerken sürücülere kritik uyarı geldi. Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? sorusu cevap buldu. Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? bir diğer merak edilen sorulardan. Sürücüler kış lastiği uygulaması başladı mı, hangi araçlar için zorunlu araştırmalarını da sürdürüyor. İşte kış lastiği uygulamasının detayları...

Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı? - Sayfa 1

Kış lastiği zorunluluğu başladı mı, özel araçlarda zorunlu mu? vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kış aylarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan ticari araçların kış lastiği takmaları zorunlu hale getirilmiş durumda. Bu nedenle havaların soğumasıyla lastikçilerde kış lastiği zorunluluğu başlamış durumda. Peki Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı? 

Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı? - Sayfa 2

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek.


Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı? - Sayfa 3

Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.


Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar, kaç TL? Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı mı? - Sayfa 4

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.