Koronavirüs o ülkede orduya sıçradı! 2 bin 500 asker karantinaya alınacak

Amerika Birleşik Devletleri Ortadoğu'da bulunan 2 bin 500 askerini koronavirüs nedeniyle çekme kararı aldı. İran ile olası kriz için bölgede bulunan askerler karantinaya alınacak.

Koronavirüs o ülkede orduya sıçradı! 2 bin 500 asker karantinaya alınacak
13.05.2020 21:20

Yeni tip koronavirüs sebebiyle diğer sektörlerde yapılan düzenlemeler gibi ABD yönetimi, Ortadoğu’da bulunan yaklaşık 2 bin 500 askerini ülkeye getirmeye hazırlanıyor. Bu adımın, ABD Savunma Bakanlığı’nın koronavirüs salgını kapsamında aldığı geri dönüş planının bir parçası olduğu belirtildi.

82. Havada Tümeni'nde bulunan ABD askerlerinin bu olağandışı dönüşü, 10 saatten fazla süren uçuşun ardından Kuzey Carolina'daki (genel merkezi) Fort Bragg askeri üssünde çiçek ve hediye almak yerine koronavirüs (Kovid-19) için muayene ve test ekipmanı ile karşılandı. ABD askerleri 14 gün karantinada kalacak.

Yaklaşık 2 bin 500 askerin olduğu tümen, İran Devrim Muhafızları’nın, Kudüs Gücü Komutanı’nın suikastinin ardından bölgede İran ile yaşanabilecek bir gerginlik adına dört ay önce bölgeye gönderilmişti. ABD tarafından gönderilen askerler Irak ve Kuveyt’teki ABD Merkez Komutanlığı görev aldılar.

Military Times’ın haberine göre, Ortadoğu’dan gelen ABD askerleri önümüzdeki iki hafta boyunca Kuzay Carolina’da bulunan askeri üssde karantina altına alınacak olup, internete erişim sağlama hakkını sahip olabilecekler.

Durum ideal olmasa da, halkla ilişkiler görevlisi Rich Foot, 'Military Times' web sitesine yanıt olarak çok fazla şikayet duymadığını söyledi. Bu bağlamda birçok ülkede yayılımını sürdüren salgın sebebiyle ABD Deniz Kuvvetleri, İspanya ve İtalya’daki mevkilerini tahliye ederek ABD’ye dönüyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) teyit edilmiş toplam 110 bin 9 koronavirüs vakası bulunuyor.

Açıklanan son verilerde, 259 kişinin hastanede olduğu, 27’sinin vefat ettiği 3 bin 156’sının iyileştiği aktarıldı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında, Savunma Bakanlığı'nın haftada yaklaşık 30 bin test yaparak kapasitesini artırdığını belirterek, önümüzdeki Haziran ayına dek bu rakam haftalık 60 bine çıkacağını duyurdu. 

Yorumlar