Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
İP'in rotası ve kotası

İP'in rotası ve kotası

YAYINLAMA: | GÜNCELLEME:

Kurulduğu günden bu yana Türkiye muhaliflerinin değirmenine su taşıyan İP, rotasını bir türlü aziz milletimiz ve milli değerlerimizden yana çeviremedi.

Henüz partileşmediği ama daha sonra kurucular kurulunda yer alacak olan isimler 16 Nisan 2017 yılında yapılan hükümet sistemi değişikliği referandumunda CHP ve HDP ile birlikte  “Hayır” kampanyası yürüttü. Kampanyaya Kandil’den de destek mesajları verildi.

Yapılan referandumda milletimizin takdiriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edildi. Bunu bahane eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başlattığı sözde adalet yürüyüşünde HDP’lilerle birlikte Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüdü. Bu yürüyüşte en büyük manevi desteği de “Allah gücünü artırsın. Bu eylem biçimini destekliyorum” sözleriyle Meral Akşener verdi.

CHP’den kiralanan 15 milletvekili ile Mecliste grup kuran İP, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde de CHP ile ittifak yaptı. 15 Temmuz hain ve kanlı darbe girişimini “tiyatro” olarak görenlerle omuz omuza verdi. Milletimiz bu seçim sonucuyla da yine TBMM’de çoğunluğu Cumhur İttifakı’na verdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yapılan ittifak neticesinde İP ve HDP, 11 büyükşehirde CHP’nin adaylarını destekleme kararı aldı.  Bu belediyelerde İP ve HDP’ye koltuk, makam ve ihalelerin dağıtılmasının yanı sıra PKK iltisaklı kişiler işe alındı. Meral Akşener’in en yakın ortakları yerel yönetimlerde hendek kazdı.

24 Haziran 2023 milletvekilliği genel seçimlerinde yine CHP ile ittifak yaptı. Bunun yanı sıra AK Parti’nin artıklarının da yer aldığı 6+1’li masada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak destekledi. HDP’nin taşıyıcı unsur olduğu ittifaka Kandil’den de açık destek verildi. Akşener ise bu desteğe göz-kaş yaparak bile tepki gösteremedi.

Genel hatlarıyla belirttiğimiz bu rota son sürat gayrimillî çizgide ilerledi. Dümen bir kez olsun milleti göstermedi, milletin hayrını işaret etmedi. Nerede bir Türkiye karşıtlığı varsa İP oraya demirledi. MHP’yi ele geçirmeye çalıştığı dönem “demir leydi” lakabıyla övülen Meral Akşener, çekiç-orak ittifakının örsü hâline geldi. 

HDP’nin kapatılma davasından tutun da, terörist Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına kadar birçok konuda rota milleti değil, millet düşmanlarını gösterdi.

***

İP’in çizdiği rota, partinin kuruluşunda kullanılan, kandırılan, üzerine basılan birtakım milliyetçi kişilerin de zaman içinde uzaklaşmasına, istifa ve ihracına zemin hazırladı.

Kendisini Türk milliyetçisi, Ülkücü, vatansever, Turancı, Türkçü gibi tanımlayan kişilerin kotası ise mikroskopla seçilebilecek kadar kısıtlıydı. MHP’den koparılarak İP’e takviye edilen isimlerin kullanma tarihi de 24 Haziran 2018 seçimlerinde doldu.

Güya “vatansever” iddiayla kurulan partiden elde sadece “severler” kaldı. Makamseverler, çıkarseverler, ihaleseverler, CHP severler, Demirtaşseverler…

İP’te başlayan kopuşların ana nedeni HDP ile olan yakınlıktan kaynaklanıyordu.

24 Haziran 2018 seçimlerinden üç gün sonra Meral Akşener’in HDP’yi “Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” olarak görmesiyle başlayan istifalar, 24 Haziran 2023 seçimlerinde HDP ile ortak cumhurbaşkanı adayını desteklediği güne kadar aralıksız sürdü.

***

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde İP’e yaptığı, “Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına” sözleri İP’in rotasını ülke hayrına çevirmesi için önemli bir çağrıydı. Bu çağrı CHP’nin beslemesi, HDP’nin kölesi olma uğruna reddedildi.

Ne 2018, ne 2019, ne de 2023 seçimlerinden ders çıkarmayanlara Devlet Bahçeli okkalı bir ders verdi.

Anlayana…

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *