KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 | KPSS sonuçları erken açıklanır mı, hangi gün?

2021 yılı KPSS sınavları Ağustos ayında gerçekleştirildi. KPSS sınavına giren adaylar heyecanla sınavların açıklanacağı tarihi bekliyor. KPSS sonuçları erken açıklanır mı? KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? sınava giren adaylar tarafından en çok merak edilen sorulardan. KPSS sonuçları açıklanma tarihi belli oldu.

Google Haberlere Abone ol
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 | KPSS sonuçları erken açıklanır mı, hangi gün?
13.09.2021 11:49

2021 KPSS lisans sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. 16 Eylül tarihinde KPSS sonuçları online ÖSYM sistemi üzerinden öğrenilebilecek. KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu böylece cevap bulmuş oldu. Sınava giren adaylar ayrıca KPSS sonuçları erken açıklanır mı sorusuna da cevap arıyorlar.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, NASIL ÖĞRENİLİR?

KPSS lisans sonuçlarının açıklanacağı tarihi ÖSYM paylaştı. KPSS sınav sonuçları 16 Eylül 2021 tarihinde adayların erişimine açılacak. KPSS sonuçları nasıl öğrenilir? KPSS sonuçları online sistem üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

KPSS LİSANS SONUÇLARI NEREDEN AÇIKLANACAK? 

Heyecanla beklenen KPSS lisans sonuçları, 16 Eylül tarihinde sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden öğrenilebilecek.

KPSS

KPSS SINAVI DEĞERLENDİRME

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevapsayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama vestandart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince,Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan YabancıDil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)/Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) sonuçlarından oluşturulanKPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda ve ilgili yabancı dilde alınanYDS/e-YDS sonucu (2021 yılında 2021-YDS/1 ile sınavın uygulanma tarihinden önce alınan 2021 e-YDSsonucu) kullanılacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgiliyılın YDS/1/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının ortalamave standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adaylarınyabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve buadaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS'de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancıdil standart puanı hesaplanmayacaktır.

KPSS sonuçları

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirmedışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.Tablo-1'deki testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo2'de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarınıkullanacaklardır.

Tablo-2'de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarakağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için buadayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.Adayların ASP'leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdakiformül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmişolacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göreçağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarınıkullanacaklardır.

 

Yorumlar