Kraliçe'nin 'benim için hep özel kalacak' dediği villa satılıyor

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Malta'nın başkenti Valletta yakınlarındaki eski evi 6 milyon euroya satışa çıkarıldı. Kraliçe'nin "Burası benim için hep özel kalacak" dediği ev son yıllarda bakımsızlığı nedeniyle kaderine terk edilmişti.

Kraliçe'nin 'benim için hep özel kalacak' dediği villa satılıyor
12.06.2019 23:00

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Malta'daki eski evi Villa Guardamangia, yaklaşık 6 milyon euroya (40 milyon TL) satışa çıkarıldı.

Malta'nın başkenti Valletta yakınlarındaki villa, Kraliçe'nin İngiltere dışında evi olarak nitelediği tek yerdi. Kraliçe, eşi Prens Philip'in Malta'da deniz subayı olarak görev yaptığı 1949-1951 yılları arasında burada yaşamıştı. Villa, daha sonraki yıllarda bakıma muhtaç hale geldi.

"BURASI BENİM İÇİN HEP ÖZEL KALACAK"

Lüks bir emlak şirketinin verdiği ilanda, Kraliçe'nin villası "Kayda geçmiş büyük bir tarihi değere sahip, Palazzo mimarisindeki muhteşem bir konut" olarak nitelendi.

İlanda, 1.560 metre karelik yüksek tavanlı ve dayanıklı evde, konuk ve hizmetçiler için ayrılmış çok sayıda alan olduğu belirtildi.

Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Phillip, çiftin evliliğinin ilk yıllarında, Kraliçe'nin taç giyme töreninden de önce bu evde konaklamaya başlamıştı.

Kraliçe, Prens Philip'in amcasının kiraladığı bu evde güzel anıları olduğunu daha önce de söylemiş, 2015'te Malta'ya ziyaretinde "Burası benim için hep özel kalacak" demişti.

Ancak villa son yıllarda Malta ile İngiltere arasında gerginliklere neden oldu.

Yıkık haldeki villanın restore edilerek eski göz alıcı haline getirilmesi çağrısı yapılırken, bazıları Malta hükümetinin evi satın alarak bu sorumluluğu alması gerektiğini, bazıları ise bunu evin sahibi olan Kraliçe'nin kararı olduğunu söylüyor.

Yorumlar