Okulların açılmasına kısa bir süre kala, veli ve öğrencileri yakından ilgilendiren gelişmeler son dakika olarak duyuruldu. Bu açıklamalarla yeni dönemde uygulanacak detaylar da belirlendi. Öğrenciler ve veliler Bakan Tekin'in açıklamalarını yakından takip ediyor ve yeni eğitim dönemine hazırlıklarını bu doğrultuda sürdürüyor. İşte konu hakkında gelişmeler!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yapılan son dakika açıklaması büyük ilgi uyandırdı. Açıklamanın ardından uygulamanın detayları da paylaşıldı. Bu yeni karar, 81 ilde geçerli olacak ve özellikle öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. Okullarda uygulanacak detaylar, eğitim camiası ve veliler için büyük bir öneme sahip. Öğrenci ve veliler, bu gelişmeleri dikkatle inceleyerek yeni eğitim dönemine hazırlıklarını sürdürüyor. İşte açıklamanın detayları!.

ÖĞRENCİLER DE ÖĞRETMENLER DE SINIFA TELEFONLA GİRMEYECEK
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni eğitim öğretim dönemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada öğrencilerin cep telefonlarını derse girmeden teslim edeceklerini, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini bildirdi.

"TEDBİRLER ALINDI"
Bakan Tekin konuyla ilgili olarak "Çocuklarımızın cep telefonlarıyla ilgili okul müdürleri gerekli tedbirleri aldılar. Derse girmeden çocuklarımız cep telefonlarını teslim edecekler. Aynı şekilde öğretmen arkadaşlardan da rica ettim, sınıflarda cep telefonuyla zaman geçirerek çocuklara kötü olmamaları konusunda. Çocuklar kendilerinin veya öğretmenlerinin cep telefonuyla ses ve görüntülerini kaydedip sosyal medyada paylaşıyorlardı. Bunun da yapılmasını istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE YASAKLANDI
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullarda cep telefonlarının kullanımını sınırlamaya yönelik yeni düzenlemelerin geliştirilmesi gerektiğini açıkladı. Bakan Tekin, öğretmenlerin ve velilerin bu konudaki endişelerine atıfta bulunarak, cep telefonlarının dersliklerdeki kullanımını kısıtlayan tedbirlerin önemine vurgu yaptı.

DEVAMSIZLIK VE SINIF TEKRARI KONUSU
Devamlılık ve sınıf tekrarı konusunda ısrarcı olduklarını söyleyen Bakan Tekin, "Bunun eğitim öğretim sürecini sekteye uğratan sorunlardan olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeni eğitim öğretim yılında uygulanmak üzere alınan tedbirlere ilişkin genelgenin geçen hafta illere gönderildiğini anımsatan Tekin; tarihe, devlet ve milletin birliğine sahip çıkmak için genelgedeki en önemli unsurun cumhuriyetin yüzüncü yılı kutlamaları olduğunu ifade etti.

Genelgede yer alan konulardan birine daha dikkat çeken Bakan Tekin, öğrencilerin Türkiye'yi tanımadan önce kendi illerini tanımalarını istediklerini kaydetti.

Tekin, "Şehirlerle ilgili müfredatımıza bir başlık koymuştuk. Anadolu çok zengin bir coğrafya... Tarihî olarak çok zengin bir birikime sahibiz. Biz, bu ülkenin birlik ve beraberliği açısından, millî birlik ve dayanışmanın güçlendirilmesi açısından, geleneklerimizin, kültürümüzün, gelecek kuşaklara aksettirilmesi açısından çocuklarımızın kendi illerini, kendi illerindeki tarihî kültürel mekânları görmelerini, geleneklerden, örflerden haberdar olmasını arzu ediyoruz. Bunun da yeni eğitim öğretim yılında sizin tarafınızdan öncelemesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

1 Eylül tarihi itibarıyla yeni atanan öğretmenlerin göreve başlayacağını da hatırlatan Tekin, "Özellikle deprem bölgesindeki on bir ildeki arkadaşlarımıza rica etmiştim. Yeni atanan arkadaşlarımız dâhil olmak üzere bütün öğretmenlerimizle irtibata geçin. Konaklama problemi olanları mutlaka bizimle paylaşın diye. Bütün il müdürü arkadaşlar bu süreci tamamladılar." ifadelerini kullandı.

Okullarda ara tatil kaldırılıyor mu? En yetkili isim açıkladı Okullarda ara tatil kaldırılıyor mu? En yetkili isim açıkladı

Okul bahçelerinde geleneksel oyunlara teşvik
Öğrencilerin sağlıklı ortamlarda yetişmesi için bir nebze olsun dijital ortamlardan arınması adına mümkün olduğunca okul bahçelerinde geleneksel oyunların yapılabileceğine işaret eden Bakan Tekin, "Okullarımızda çocuklarımızın kısa da olsa fiziksel aktiviteyle güne başlamalarını önemsiyoruz. Kuşkusuz çocuklarımızı terletecek ve güne yorgun başlatacak şeyler de istemiyoruz." dedi.

Bakan Tekin, "Öğretmen Odası Buluşmaları"nda öğretmenlerin önlük giymelerinin teşvik edilmesi konusunun gündeme geldiğini kaydederek "Nihayetinde hem öğrencilerimizin hem velilerimizin hem de en azından öğretmenlerimizin büyük çoğunluğunun talebi doğrultusunda böyle bir uygulama başlatıyoruz. Bu konuda bir zorunluluk yok, teşvik ediyoruz." diye konuştu.

Velilerin ders saatinde okula girişleriyle ilgili önlemlerin alınması gerektiğini kaydeden Bakan Tekin, okul müdürlerinin veli toplantılarını ders dışındaki saatlerde yapmalarını sağlayacak şekilde planlamasını istedi.
Dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında okullarda cep telefonu kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Tekin, şöyle devam etti: "Öğrencilerimizin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alacağız. Ayrıca öğrencilerimizin okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine neden olabilecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanılmasından kaçınmak için gerekli önlemleri alacağız. Dolayısıyla sınıflarda cep telefonlarının bulundurulması doğru değil."

İl müdürlerinden şehirlerine gittikten sonra ilk iş olarak okulların bakım, onarım ve benzeri konulardaki durumunu tekrar gözden geçirmelerini isteyen Bakan Tekin, 11 Eylül'de okulların sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime hazır hâle getirileceğini kaydetti.