Melazma nedir?

Melazma, ciltte, özellikle de yüzde kahverengi veya gri lekelerin oluşmasına neden olan yaygın bir pigmentasyon bozukluğudur.

Google Haberlere Abone ol
Melazma nedir?
20.06.2019 23:08

Melazma, ciltte, özellikle de yüzde kahverengi veya gri lekelerin oluşmasına neden olan yaygın bir pigmentasyon bozukluğudur.

Melazmanın yüzde belirmesi için en yaygın alanlar şunlardır:

 • Burun köprüsü

 • Alın

 • Yanaklar

 • Üst dudak

Melasma ayrıca vücudun diğer alanlarında, özellikle de çok fazla güneş ışığına maruz kalanlarda ortaya çıkabilir. Bu alanlar şunları içerebilir:

 • Kollar

 • Boyun

 • Omuzlar

Tüm melazma vakalarının sadece yüzde 10'u erkeklerde görülür. Daha koyu tenli ve hamile olan kadınlar melazma gelişimi açısından daha büyük risk altındadır.

Belirtiler

Görünümdeki değişikliklerin yanı sıra, melazma herhangi bir fiziksel belirtiye neden olmaz.

Melazmanın primer semptomu, renksiz cilt lekelerinin gelişmesidir. Başka herhangi bir fiziksel semptomlara neden olmamakla birlikte, bazı insanlar bu yamaların görünümünü rahatsız edici bulmaktadır.

Melazma yamalarının görünmesi için en yaygın alan yüzdür. Ortak yerler arasında üst dudaklar, burun köprüsü, yanaklar ve alnı bulunur. Daha az yaygın olarak, bir kişinin kollarında ve boynunda da lekeler olabilir.

Teşhis

Dermatologlar, çoğu melazma vakasını görsel bir muayene sırasında teşhis etmede kolay bulurlar. Bununla birlikte, melazma diğer cilt koşullarına benzeyebildiğinden, ilk ziyaret sırasında bir dermatolog küçük bir biyopsi alabilir.

Bir biyopsi, bir laboratuvarda daha ileri inceleme için derinin çok küçük bir bölümünün çıkarılmasını içerir.

Doktor ayrıca cilde daha yakından bakmak için Wood'un ışığı denilen bir cihazı kullanabilir.

Tedavi

Melazma için tedavi her zaman gerekli değildir.

Hamilelik sırasında veya doğum kontrol hapları alırken meydana gelenler gibi hormonal değişiklikler melasmaya neden olmuşsa, doğumdan sonra veya bir kişi hapları almayı bıraktıktan sonra kaybolacaktır.

Diğer insanlar için melazma yıllarca sürebilir, hatta hayatlarının geri kalanında da kalabilir. Melazma zamanla solmazsa, kişi yamaları çıkarmaya veya solmaya yardımcı olmak için tedavi isteyebilir.

Bununla birlikte, tüm tedaviler herkes için işe yaramaz ve başarılı tedaviden sonra bile melazma geri gelebilir.

Melazma için tedavi seçenekleri şunları içerir:

Hydroquinone

Bir kişi cildi aydınlatmak için doğrudan melazmaya hidrokinon losyonu uygulayabilir. Doktorlar sıklıkla hidrokinonu melazmanın ilk tedavisi olarak kullanırlar. Hidrokinon bir losyon, krem ​​veya jel olarak mevcuttur. Bir kişi hidrokinon ürününü doğrudan renksiz cildin lekelerine uygulayabilir.

Kortikosteroidler ve tretinoin

Kortikosteroidler ve tretinoin kremler, losyonlar veya jeller içerir. Hem kortikosteroidler hem de tretinoin, melazma yamalarının rengini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kombine kremler

Bazı durumlarda, bir dermatolog birinde hidrokinon, kortikosteroid ve tretinoin içerebilen kombinasyon kremlerini kullanmayı seçebilir. Bunlara üçlü krem ​​denir.

Ek topikal ilaçlar

Diğer ilaçlı kremlere ek olarak veya bunun yerine, bir dermatolog azelaik asit veya kojik asit de verebilir. Bu asitler cildin karanlık alanlarını hafifletmeye çalışır.

Tıbbi prosedürler

Topikal ilaçlar işe yaramazsa, bir dermatolog aşağıdaki gibi prosedürleri önerebilir:

 • Mikrodermabrazyon

 • Kimyasal peeling

 • Lazer tedavisi

 • Işık tedavisi

 • Dermabrazyon

Bu tedavi seçeneklerinden bazıları yan etkilere sahiptir veya ek cilt problemlerine neden olabilir. Olası tüm riskler hakkında bir doktorla veya dermatologla konuşmak en iyisidir.

Bir kişi daha önce melazma geçirmişse, tetikleyicileri engellemekten kaçınabilir:

 • Güneşe maruz kalmanın sınırlandırılması

 • Dışarıda iken şapka takmak

 • Güneş koruyucu kullanmak

Yorumlar