Kütahya ili olarak meydana gelen depremin ardından yaraları sarmak adına bölgede olduklarını ifade ederek ; “ Kütahya halkı yaşanan felaketin ardından tek yürek olmuştur. ”dedi.

Milletvekili Erbaş, Deprem bölgesine yaptıkları yardımlardan dolayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ve Kıbrıs vatandaşlarına teşekkür ederek,  Adıyaman’da hayatını kaybeden 35 Kıbrıs vatandaşının haklarını korumak adına tüm hukuki sürecin takipçisi olacağını belirtti.

16 AVRUPA ÜLKESİNDEN DAHA BÜYÜK ALANDA ETKİLİ OLDU

On bir ilimiz ve On üç milyon vatandaşımızın doğrudan etkilendiği, dünya deprem tarihinin en acı, en yıkıcı depremlerinden birisini ülke olarak yaşadığımızı  söyleyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Bu deprem, yüzölçümü olarak 16 Avrupa ülkesinden daha büyük bir alanı ve nüfus olarak 25 Avrupa ülkesinden daha kalabalık bir bölgeyi etkilemiştir. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz kuşkusuzdur. Yaşadığımız deprem felaketi ne ilktir ne de son olacaktır. Zincirleme facialar kapımızı çalmadan, doğal ve insani yıkımlar, hanemize dayanmadan, tüm tedbirlerimizi almalı, yaşadıklarımızdan ders çıkarmalıyız. Acımız büyüktür.” Dedi.
1000 KONTEYNERLİK KENT KURACAĞIZ
Meydana gelen deprem felaketinin ardından Kütahya ilinin tüm kurum ve kuruluşları ile yürekleri dağlardan daha geniş ve büyük olan Kütahya halkının bir yaraya, bir acıya ilaç olabilmek adına bölgeye gittiğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ;  “Kütahya Ticaret  ve Sanayi  Odası Başkanlığı’nda, Valiliğimiz, Kütahya Belediyemiz, Kütahya Ticaret Borsası, Simav, Gediz ve Tavşanlı ticaret odaları ile birlikte biz de 1000 konteynerlik bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. 1000 konteynerlik kasabayı devletimizin uygun gördüğü alana inşallah kuracağız. 

5 BİN VATANDAŞIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ
Şu anda Kütahya’mızda beş binden fazla depremzedeye ev sahipliği yapıyoruz. Kütahya’dan yalnızca il merkezimizden Kütahya belediyemizin organizasyonu ile 55 tırdan fazla yardım malzemesi deprem bölgesine gitti. İlçe ve belde belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımızın destekleri ile bu sayı 100’ün üzerine çıkmıştır. Tavşanlı Ticaret Odası Hatay’ın Belen ilçesinde 50 konteynerlik bir mahalle yaptı. Her gün 5 bin kişilik yemek dağıtıyor. ”diye konuştu.

KUZEY KIBRIS KARDEŞLİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, yaşanan depremin ardından tüm unsurları ile Türkiye’nin yardımına koştuğuna vurgu yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Ruhumuz devasa bir hüzünle sarılmış ve sarsılmıştır. Hepimizin birimiz, birimizin hepimiz olacağı bir zamanın tam ortasındayız. İşte bu anlayışla yola çıkan Kıbrıs türkü de, sadece deprem sırasında değil deprem sonrası için de bir seferberlik başlatmıştır. Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ruhu bu süreçte yeniden canlanmış, 40’ın üzerindeki sivil toplum örgütü bir araya gelerek “Kıbrıs Türk dayanışma platformunu” kurmuştur. 100’ün üzerinde tır, yardım malzemeleri ile Türkiye’ye ulaşmıştır. Kıbrıs Türk halkı sadece yardım tırları ile depremzedelerin yanında yer almadı, 200 kişilik arama kurtarma ekibi ile deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına destek oldu. Bunun yanında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müteahhitler birliği 30’un üzerinde iş aracını İskenderun bölgesine sevk etmiştir. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde turizmcilerin önderliğinde ve 40 sivil toplum Kuruluşunun katılımıyla oluşturulan platform, bölgede depremzedelere Kıbrıs köyü kurmak için 42 metrekarelik, bin adet konteyner konutun üretilmesi ve tahsis edilen bölgeye montajı için üretim ve çalışmalara başlamıştır. Konteyner konutların ilk sevkiyatı 3 Mart tarihinde gerçekleşecektir.” Dedi.

35 CANIN HUKİKİ SÜRECİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM
47 Bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremde 35 Kıbrıs Vatandaşının da hayatını kaybettiğini belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kıbrıs halkına başsağlığı dileyerek, “ Kıbrıs halkının şu konuda gönlü rahat olsun. Bu konudaki tüm hukuki sürecin takipçisi olacağım. Olay en ince ayrıntısına kadar araştırılacaktır.” Dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşan Milletvekili Erbaş ; “ 47 bin canımızı yitirdiğimiz asrın felaketinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerinden oluşan 26’sı çocuk 35 kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşımız da Adıyaman’daki depremde hayatını kaybetmiştir. Depremde hayatını kaybeden tüm Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Deprem bölgesinde yapılacak soruşturmaların yanı sıra özellikle Adıyaman’da yıkılan, evlatlarımıza mezar olan binanın dava süreçlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olarak yakından takipçisi olacağız. ” açıklaması yaptı.
KÜTAHYA HALKINA ve TÜM DOST ÜLKELERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Yaşanan depremin ardından tek yürek olan Kütahya halkına teşekkür eden MHP Milletvekili Erbaş ; “ Kütahya halkına, deprem olduğu andan itibaren deprem bölgesine maddi manevi fiziki yardım yapan vatandaşlarımıza, ellerini açıp dua eden tüm milletimize ve bize yardıma gelen tüm dost ülkelerin desteğine teşekkür ediyorum. Yaşadıkları evleri, anılarını enkaz altında bırakıp memleketlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın yeniden şehirlerine sağlıkla ve huzurla dönmelerini sağlamak en önemli görevimizdir. Yüce Türk milletinin büyük felaketlerde gösterdiği bu muhteşem feraset de tüm dünyaya örnek olmalıdır. Depremde hayatını kaybeden tüm insanlarımıza cenab-ı Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve Türk milletine sabırlar diliyorum. Rabbimden niyazım odur ki, milletimizi bir daha böyle acılarla ve afetlerle imtihan etmesin. Devletimize güç kuvvet versin.” Diye konuştu.