MHP’li Akçay: Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yatırımlar artarak devam edecektir

MHP’nin ‘Adım Adım 2023; İl İl Anadolu’ temalı il ziyaretleri kapsamında Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP MYK Üyeleri Beşir Tatar ve Ali Uçak ile birlikte Van’da temaslarda bulundu.

MHP’li Akçay: Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yatırımlar artarak devam edecektir - Sayfa 1

Van ziyaretlerine Tekstilkent’deki işyerlerini ziyaret ederek başlayan MHP heyeti, kamu kurumlarını ziyaret ederek istişarelerde bulunduktan sonra Van esnafını ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek sorunlarını dinledi. MHP Grup Başkanvekili Akçay, aynı günün akşamında Van Gölü Televizyonuna katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 


MHP’li Akçay: Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yatırımlar artarak devam edecektir - Sayfa 2

İkinci gün ziyaretlerine Van merkez ve ilçelerden gelen muhtarlarla toplantı yaparak başlayan MHP heyeti, Güvenlik korucuları, şehit aileleri, sivil toplum örgütleri ve esnaf ziyaretleriyle devam etti. MHP heyeti ikinci günün sonunda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ve Van ziyaretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


MHP’li Akçay: Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yatırımlar artarak devam edecektir - Sayfa 3

Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yapılan yatırımlar artarak devam edecektir

Van ziyaretleri kapsamında basın mensuplarıyla buluşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay,“ Van’ın önceliklerinin başında istihdam ve diğer ekonomik konular gelmektedir. Van’daki istihdam ve ekonomik durumun en önemli nedeni terör belasıdır. Terör nedeniyle, yapılan kamu yatırımlarının süresi içinde bitirilememiş olması ve güvenli ortam olmadığı için özel sektör yatırımları sınırlı kalmıştır. Cumhur İttifakının terörle mücadeledeki kararlılığı ve azmi sayesinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Van ilimiz de huzura kavuşmuştur. Huzur ve güven ortamının tesis edilmesiyle birlikte kamu ve özel sektör yatırımları artmaya, başlanan kamu yatırımları hızlanmaya başlamıştır. Yatırımların artmasıyla birlikte işsizlik ve diğer ekonomik konular da çözülecektir.” dedi. 

MHP’li Akçay: Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Van’a yatırımlar artarak devam edecektir - Sayfa 4

Tarım ve hayvancılık desteklemeleri artırılmalıdır

Van’ın doğunun hayvancılık merkezi olduğunu söyleyen MHP’li Akçay, “ Van doğunun hayvancılık merkezidir. TUİK 2020 yılı verilerine göre Van ilimiz 3 milyon 200 bin küçükbaş hayvan sayısıyla Türkiye’de birinci sıradadır. Terör nedeniyle Van’da mera hayvancılığında büyük sıkıntılar yaşanmıştır. Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla birlikte mera hayvancılığı tekrar canlanmaya başlamıştır. Van ilimizde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık konusunda özel destekler sağlanmalıdır. Tarıma elverişli alanlar bitkisel üretime açılmalıdır. Ceviz ve arıcılık desteklenmeli, jeotermal bakımdan zengin olan Van’da jeotermal seracılık teşvik edilmelidir. Van’a özgü bir cins olan Norduz koyunu için özel bir çalışma yapılmasını ve bu koyunun ülke geneline, hatta uluslararası piyasaya sunulmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Tarımsal ürünlerin katma değerinin arttırılmasında ürün işleme tesisleri önem taşımaktadır. Bitkisel ve hayvansal ürünlere yönelik tamamlayıcı ve destekleyici tesis ve hizmetler teşvik edilerek, sübvansiyonlar sağlanmalıdır.” dedi.